WPtouch Pro 3.6.4 - en to sv translation catalogue (883 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
sv: (beräknad skatt för %s)

en: % comments
sv: % kommentarer

en: % responses
sv: % svar

en: %d by %d pixels (PNG)
sv: %d x %d pixlar (PNG)

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d hour ago | %d hours ago
sv[0]: %d timme sedan
sv[1]: %d timmar sedan

en: %d minute
sv: %d minut

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv[0]: %d minut sedan
sv[1]: %d minuter sedan

en: %d minute remaining
sv: %d minut kvar

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: %d minutes remaining
sv: %d minuter kvar

en: %d queries in %0.1f ms
sv: %d frågor på %0.1f ms

en: %d second ago | %d seconds ago
sv[0]: %d sekund sedan
sv[1]: %d sekunder sedan

en: %s Change Log
sv: %s ändringslogg

en: %s Changelog
sv: %s Ändringslogg

en: %s Settings
sv: %s inställningar

en: %s for %s item | %s for %s items
sv[0]: %s för %s objekt
sv[1]: %s för %s objekt

en: %s results
sv: %s resultat

en: %sAdvanced Type for WPtouch Pro%s requires %s to be enabled on your server in order to load web fonts. Please contact your server administrator or web host to enable this function.
sv: %sAvancerad skrift för WPtouch Pro%s kräver att %s är aktiverat på din server för att webbtypsnitt ska kunna laddas. Kontakta din serveradministratör eller webbhotell för att aktivera denna funktion.

en: %sCategories &rsaquo;%s %s
sv: %sKategorier &rsaquo;%s %s

en: %sRenew your license%s to continue to receive product updates and support.
sv: %sFörnya din licens%s för att fortsätta få produktuppdateringar och support.

en: %sYour customizations to %s have been saved as a new theme and the original reinstalled for your reference.
sv: %sDina anpassningar av %s har sparats som ett nytt tema och originalet har återinstallerats som din referens.

en: &laquo; previous in gallery
sv: &laquo; föregående i galleri

en: (Includes %s)
sv: (Inkluderar %s)

en: (Scaled by themes to fit logo areas as needed)
sv: (Skalat efter teman för att passa logotypområden efter behov)

en: (Scaled for retina displays)
sv: (Skalad för retinaskärmar)

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: 1 day until
sv: 1 dag tills

en: 1 month until
sv: 1 månad tills

en: 1 response
sv: 1 svar

en: 10 posts
sv: 10 inlägg

en: 1st time visitors see desktop theme
sv: Förstagångsbesökare ser skrivbordstema

en: 3 posts
sv: 3 inlägg

en: 404 Not Found
sv: 404 Hittades inte

en: 5 posts
sv: 5 inlägg

en: 7 days until
sv: 7 dagar tills

en: <a href="%s">Edit your password and account details</a>.
sv: <a href="%s">Redigera ditt lösenord och kontouppgifter</a>.

en: A new product version (%s) is available. %sRenew your license%s to download this update and receive additional product support.
sv: En ny produktversion (%s) finns tillgänglig. %sFörnya din licens%s för att ladda ner denna uppdatering och få ytterligare produktsupport.

en: A new product version (%s) is available. Please %sactivate your license%s, or %spurchase a new license%s to enable updates and full product support.
sv: En ny produktversion (%s) är tillgänglig. %sAktivera din licens%s eller %sköp en ny licens%s för att aktivera uppdateringar och fullständig produktsupport.

en: A new version of WPtouch Pro is available.
sv: En ny WPtouch Pro-version finns tillgänglig.

en: A new version of WPtouch Pro is available. Please activate or purchase a license to enable product updates.
sv: En ny version av WPtouch Pro är tillgänglig. Aktivera eller köp en licens för att aktivera produktuppdateringar.

en: A new version of WPtouch Pro is available. Renew your license to re-enable product updates.
sv: En ny version av WPtouch Pro är tillgänglig. Förnya din licens för att återaktivera produktuppdateringar.

en: Above post content
sv: Inläggsinnehåll ovan

en: Above the page content
sv: Ovanför sidinnehållet

en: Account & Downloads
sv: Konto & nedladdningar

en: Account E-Mail Address
sv: E-postadress för konto

en: Account Password
sv: Kontolösenord

en: Account Username
sv: Kontoanvändarnamn

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activation Complete. Enjoy WPtouch Pro!
sv: Aktivering slutförd. Njut av WPtouch Pro!

en: Active Pages
sv: Aktiva sidor

en: Active menus used in this theme.
sv: Aktiva menyer använda i detta tema.

en: Ad Presentation
sv: Annonspresentation

en: Add Company Name
sv: Lägg till företagsnamn

en: Add Order Notes
sv: Lägg till ordersedlar

en: Add a license %s
sv: Lägg till en licens %s

en: Add a light noise effect to the drop-down menu and theme background
sv: Lägg till en ljudeffekt i rullgardinsmenyn och temabakgrunden

en: Add a noise effect to the header and theme background
sv: Lägg till en ljudeffekt i sidhuvudet och temabakgrunden

en: Add one URL fragment per line, i.e. %s, to not cache pages that contain each URL fragment
sv: Lägg till ett URL-fragment per rad, dvs. %s, för att inte cachelagra sidor som innehåller varje URL-fragment

en: Add tablet support
sv: Lägg till stöd för surfplattor

en: Add the URLs you have configured for your CDN, for example http://cdn%d.mysite.com. Add your domain for multisite as well.
sv: Lägg till webbadresserna du har konfigurerat för din CDN, till exempel http://cdn%d.mysite.com. Lägg även till din domän för multisite.

en: Add your hours and the current day's hours will appear on the homepage along with a menu item for 'Our Hours'.
sv: Lägg till dina öppettider så kommer dagens öppettider att visas tillsammans med ett menyalternativ för 'Våra öppettider'.

en: Added to cart
sv: Lades till i kundvagnen

en: Adding additional user-agents will force WPtouch Pro to be active for matching browsers.
sv: Genom att lägga till ytterligare användaragenter tvingas WPtouch bli aktiv för matchande webbläsare.

en: Additional Information
sv: Ytterligare information

en: Address on which to center the geofence
sv: Adress som geostaketet (geofence) ska centreras kring

en: Adds Search capability in the site header.
sv: Lägger till sökfunktion i sidhuvudet.

en: Admin Mode
sv: Administratörsläge

en: Admin panel settings shown
sv: Inställningar för administratörspanelen visas

en: Advanced
sv: Avancerade

en: Advertising
sv: Reklam

en: All (blog, single, pages, search & archive)
sv: Alla (blogg, enstaka, sidor, sök & arkivera)

en: All (blog, single, search and archive)
sv: Alla (blogg, enskilda, sök och arkiv)

en: Allow nested comment replies from mobile visitors
sv: Tillåt kapslade svar på kommentarer från mobila besökade

en: Allows visitors to switch from your desktop theme to your mobile theme. You can also customize the placement of Switch buttons by placing the wptouch_desktop_switch_link() template tag somewhere in your desktop theme.
sv: Gör det möjligt för besökare att växla från ditt skrivbordstema till ditt mobiltema. Du kan även anpassa placeringen av växlingsknappar genom att placera  wptouch_desktop_switch_link()-malltaggen någonstans i ditt skrivbordstema.

en: Alt Menu
sv: Alt.meny

en: Alternate Menu
sv: Alternativmeny

en: Alternate Menu Title
sv: Alternativ menytitel

en: Alternate menu title (if used)
sv: Alternativ menytitel (om använd)

en: An example for this URL is: %s%s%s.
sv: Ett exempel för denna webbadress är: %s%s%s.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
sv: En beställning har skapats för dig på %s. För att betala för denna beställning använder du följande länk: %s

en: Animate the featured image on posts
sv: Animera den utvalda bilden i inlägg

en: Apply
sv: Använd

en: Apply filter to these URLs/Pages
sv: TIllämpa filter på dessa URL:er/sidor

en: Archives &rsaquo; %s
sv: Arkiv &rsaquo; %s

en: Author:
sv: Skapad av:

en: Auto-detect
sv: Upptäck automatiskt

en: Automatic theme migration from uploads/wptouch-data directory failed. Please manually move these files to wp-content/wptouch-data, or %scontact support%s to address this issue.
sv: Automatisk temamigration från 'uppladdningar/wptouch'-datakatalogen misslyckades. Flytta dessa filer manuellt till 'wp-content/wptouch-data', eller %skontakta support%s för att behandla denna fråga.

en: Automatically backup settings to the %s folder
sv: Säkerhetskopiera inställningar automatiskt till %s-mappen

en: Automatically inserted inline
sv: Automatiskt infogad på sidan

en: Automatically inserted with AJAX (better for caching)
sv: Automatiskt infogad med AJAX (bättre för cachelagring)

en: Automatically slide
sv: Automatisk bläddring

en: Available in WPtouch Pro
sv: Tillgänglig i WPtouch Pro

en: Available on backorder
sv: Tillgänglig som restorder

en: Back to %s
sv: Tillbaka till %s

en: Back to blog index
sv: Tillbaka till bloggindex

en: Back to top
sv: Överst på sidan

en: Backup &amp; Import
sv: Säkerhetskopiering &amp; importering

en: Bauhaus can show your menu off-canvas or in a drop-down.
sv: Bauhaus kan visa din meny utanför arbetsytan eller som en nedrullningsbar meny.

en: Bauhaus will use this shape style throughout its appearance
sv: Bauhaus kommer att använda denna formstil för hela sitt utseende

en: Below post content
sv: Inläggsinnehåll nedan

en: Below the page content
sv: Under sidinnehållet

en: Billing Address
sv: Faktureringsadess

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog listing only
sv: Blogglista endast

en: Blog listing, single posts
sv: Blogglista, enskilda inlägg

en: Blog listing, single posts & pages
sv: Blogglista, enstaka inlägg & sidor

en: Blog listings
sv: Blogglistor

en: Body
sv: Brödtext

en: Bookmark Icons
sv: Bokmärkesikoner

en: Branding
sv: Profilering

en: BraveNewCode on Twitter
sv: BraveNewCode på Twitter

en: Browser Fonts
sv: Webbläsartypsnitt

en: Button Label
sv: Knappetikett

en: Buy Now
sv: Köp nu

en: By
sv: Av

en: CSS Effects
sv: CSS-effekter

en: CSS only (HTML5 videos)
sv: CSS endast (HTML5-videoklipp)

en: Call Us
sv: Ring oss

en: Call to Action
sv: Uppmaning till handling

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cart
sv: Kundvagn

en: Cart Discount
sv: Kundvagnsrabatt

en: Cart Subtotal
sv: Kundvagn delsumma

en: Cart Totals
sv: Kundvagn totalt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories and tags
sv: Kategorier och taggar

en: Categories only
sv: Kategorier endast

en: Category Slider
sv: Kategoribläddrare

en: Check All
sv: Markera alla

en: Checkout
sv: Kassa

en: Choose a Google font pairing designed for this theme, or default browser fonts.
sv: Välj ett Google-typsnittspar som designats för detta tema, eller webbläsarens standardtypsnitt.

en: Choose a menu
sv: Välj en meny

en: Choose a service
sv: Välj en tjänst

en: Choose the target for the mobile switch link
sv: Välj målet för mobilväxlingslänken

en: Choose which plugins to include in your mobile theme
sv: Välj vilka pluginprogram du vill inkludera i ditt mobiltema

en: Circles
sv: Cirklar

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear License
sv: Rensa licens

en: Click here to reset your password
sv: Klicka här för att återställa ditt lösenord

en: Click to view screenshots
sv: Klicka för att visa skärmdumpar

en: Click to view theme demo
sv: Klicka för att visa temademon

en: Close
sv: Stäng

en: Closed
sv: Stängt

en: Code Type
sv: Kodtyp

en: Collection
sv: Samling

en: Collections
sv: Samlingar

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Comma separated by category name
sv: Kommaavgränsade efter kategorinamn

en: Comma separated by tag name
sv: Kommaavgränsade efter taggnamn

en: Comma-separated list of post/page IDs
sv: Kommaavgränsad lista med inläggs-ID/sid-ID

en: Comment Error
sv: Kommentarsfel

en: Comment form will not appear for posts with comments turned off.
sv: Kommentarsformuläret kommer inte att visas för inlägg där kommentarer har stängts av.

en: Comments are closed
sv: Kommentarer är stängda

en: Compatibility
sv: Kompabilitet

en: Compress output using GZIP
sv: Komprimera utdata med GZIP

en: Contact support for assistance
sv: Kontaktstöd för hjälp

en: Content Distribution Network Service
sv: Content Distribution Network-service

en: Continuously slide
sv: Bläddra kontinuerligt

en: Copy
sv: Kopiera

en: Core Settings
sv: Kärninställningar

en: Cost: %s
sv: Kostnad: %s

en: Could not load your fonts. Please check project/kit details and reload.
sv: Kunde inte ladda dina typsnitt. Kontrollera projekt/kituppgifter och ladda igen.

en: Coupon
sv: Kupong

en: Coupon code
sv: Kupongkod

en: Create cache for desktop users
sv: Skapa cache för skrivbordsanvändare

en: Creates a debug file to help diagnose installation issues.
sv: Skapar en felsökningsfil för att hjälpa dig att diagnostisera installationsproblem.

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Custom Ads
sv: Anpassade annonser

en: Custom Code
sv: Anpassad kod

en: Custom Content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom Google Fonts
sv: Anpassade Google-typsnitt

en: Custom Icons
sv: Anpassade ikoner

en: Custom Post Support
sv: Anpassat inläggstöd

en: Custom Post Types
sv: Anpassade inläggstyper

en: Custom Slug or URL
sv: Anpassat dynamiskt datafält eller URL

en: Custom Stylesheet
sv: Anpassad formatmall

en: Custom User-Agents
sv: Anpassade användaragenter

en: Custom footer content (HTML is allowed)
sv: Anpassat sidfotsinnehåll (HTML tillåtet)

en: Custom latest posts page
sv: Anpassad sida för senaste inlägg

en: Customer details
sv: Kunduppgifter

en: Cyrillic
sv: Kyrillsk

en: Cyrillic Extended
sv: Kyrillisk utökad

en: Daily
sv: Dagligen

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Default
sv: Standard

en: Default (same as WordPress)
sv: Standard (samma som WordPress)

en: Default Icon
sv: Standardikon

en: Default Template
sv: Standardmall

en: Delete
sv: Ta bort

en: Desktop / Mobile Switching
sv: Skrivbord/Mobilväxling

en: Desktop Theme
sv: Skrivbordstema

en: Desktop Version
sv: Skrivbordsversion

en: Desktop theme colors
sv: Skrivbordstemafärg

en: Desktop theme switch buttons
sv: Växlingsknappar för skrivbordstema

en: Devangari
sv: Devanāgarī

en: Directory Problem
sv: Katalogproblem

en: Disable caching for any of these matched URL fragments
sv: Inaktivera cachelagring för något av dessa matchade URL-fragment

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabled (mobile theme will never show)
sv: Inaktiverad (mobiltema kommer aldrig att visas)

en: Discuss this post
sv: Diskutera detta inlägg

en: Display %sPowered by WPtouch Pro%s in footer
sv: Visa %sDrivs av WPtouch Pro%s i sidfoten

en: Display Mode
sv: Visningsläge

en: Display in search results
sv: Visa i sökresultat

en: Display on archive/post listings
sv: Visa på arkiv/inläggslistor

en: Display on single posts
sv: Visa på enskilda inlägg

en: Display on static pages
sv: Visa på statiska sidor

en: Display on taxonomy listings
sv: Visa på taxonomilistor

en: Displayed behind header on pages and posts without featured images.
sv: Visas bakom sidhuvudet på sidor och inlägg utan inkluderade bilder.

en: Displayed behind header on pages.
sv: Visas bakom sidhuvudet på sidor.

en: Displayed below front page menu and content
sv: Visas under förstasidemenyn och innehåll

en: Displayed below your logo on the homepage.
sv: Visas under din logo på hemsidan.

en: Displayed on post listing page below site name.
sv: Visas på inläggslistsidan under webbplatsnamnet.

en: Do not load WPtouch Pro on these URLs/pages
sv: Ladda inte WPtouch Pro på dessa URL:er/sidor

en: Do not show ads on these URLs
sv: Visa inte reklam på dessa URL:er

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Domain
sv: Domän

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download %d:
sv: Ladda ner %d:

en: Download %s Update
sv: Ladda ner %s-uppdatering

en: Download Backup File
sv: Ladda ner säkerhetskopierad fil

en: Download file%s
sv: Ladda ner fil%s

en: Download:
sv: Ladda ner:

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Drag icons to associate them with menu items
sv: Dra ikoner för att associera dem med menyobjekt

en: Drop Caps
sv: Anfang

en: Drop-down
sv: Nedrullningsbar meny

en: Drop-down button says "Menu"
sv: På rullgardinsknappen står det "Meny"

en: E-Mail
sv: E-post

en: E-Mail address
sv: E-postadress

en: E-mail address or license key rejected
sv: E-postadress eller licensnyckel avvisades

en: Each cached page will automatically be regenerated after this period elapses
sv: Varje cachelagrad sida kommer att återskapas automatiskt efter att denna period löper ut.

en: Each permalink URL fragment should be on its own line and relative, e.g. "/about" or "/products/store"
sv: Varje permalänkfragment ska vara på sin egen rad och relativ, t.ex. "/about" or "/products/store"

en: Edit Items
sv: Redigera objekt

en: Email
sv: E-post

en: Email:
sv: E-post:

en: Enable %s
sv: Aktivera %s

en: Enable Infinity Cache
sv: Aktivera oändligt cache

en: Enable category slider
sv: Aktivera kategoribläddrare

en: Enable custom post-type support
sv: Aktivera stöd för anpassade inläggstyper

en: Enable debug log
sv: Aktivera felsökningslogg

en: Enable display of related content on single posts
sv: Aktivera visning av relaterat innehåll på enskilda inlägg

en: Enable featured slider
sv: Aktuelltbläddraren

en: Enable iOS Web-App Mode
sv: Aktivera iOS-webbappläge

en: Enable location detection
sv: Aktivera platsdetektering

en: Enable mobile content display
sv: Aktivera mobil innehållsvisning

en: Enable parent items as links
sv: Aktivera överordnade objekt som länkar

en: Enable persistence
sv: Aktivera persistence

en: Enable search on blog pages
sv: Aktivera sökning på bloggsidor

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Encoded Location
sv: Kodad plats

en: Enter a Slug (i.e. "/home") or a full URL path
sv: Ange ett dynamiskt datafält (dvs. "/home") eller en fullständig URL-sökväg

en: Enter a comma separated list of shortcodes to remove.
sv: Ange en kommaavgränsad lista med kortkoder (shortcodes) att ta bort.

en: Enter a phone number and a homepage menu item for 'call us' will be shown.
sv: Ange ett telefonnummer och ett hemsidemenyobjekt för 'ring oss' kommer att visas.

en: Enter an address and a homepage menu item for 'Our Location' will be shown.
sv: Ange en adress, och ett hemsidemenyobjekt för 'Vår plats' kommer att visas.

en: Enter an address and a menu item for 'Our Location' will be shown.
sv: Ange en adress och ett menyalternativ för 'Vår plats' kommer att visas.

en: Enter any custom code here to be output in the theme footer.
sv: Ange en anpassad kod här som ska matas ut i temasidfoten.

en: Enter the tag/category slug name
sv: Ange slugnamn på tagg/kategori

en: Enter your app's %sApp Store ID%s
sv: Ange din apps %sApp Store-ID%s

en: Enter your login details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
sv: Ange dina inloggningsuppgifter i fälten nedan. Om du är ny kund hos oss kommer du att fortsätta till fakturerings- och leveranssektionen.

en: Error 404
sv: Fel 404

en: Every time
sv: Alltid

en: Excluded categories
sv: Exkluderade kategorier

en: Excluded tags
sv: Exkluderade taggar

en: Extension Settings
sv: Tilläggsinställningar

en: Extension Update Available
sv: Tilläggsuppdatering tillgänglig

en: Extension location: %s
sv: Tilläggsplats: %s

en: Extensions
sv: Tillägg

en: External link— open it in the browser?
sv: Extern länk— öppna den i webbläsaren?

en: Extra configuration is required. Add paths to your active WPtouch Pro theme CSS and Javascript files as files to ignore in WPMinify.
sv: Extra konfigurering krävs. Lägg till sökvägar i ditt aktiva WPtouch Pro-tema CSS och JavaScript-filer som filer att ignorera i WPMinify.

en: Extra configuration is required. The plugin must be configured to exclude the user agents that WPtouch Pro uses.
sv: Extrakonfigurering krävs. Pluginen måste konfigureras för att exkludera användaragenterna som WPtouch Pro använder.

en: Fast
sv: Snabb

en: Featured Slider
sv: Aktuelltbläddraren

en: Featured slider images will be in grayscale for devices that support CSS filters.
sv: Bilderna i aktuelltbläddraren kommer att visas i gråskala för enheter som har stöd för CSS-filter.

en: Featured slider posts also show in listings
sv: Inlägg i aktuelltbläddraren visas även i listor

en: File link— Do you want to open it in the browser?
sv: Fillänk— Vill du öppna den i webbläsaren?

en: Filter URLs
sv: Filtrera URL:er

en: FitVids Method
sv: FitVids-metod

en: Fluid-Width Method
sv: Fluid-Width-metod

en: Follow %s on Twitter
sv: Följ %s på Twitter

en: Font Selection
sv: Typsnittsval

en: Font Source
sv: Typsnittskälla

en: Font style
sv: Typsnittsstil

en: Footer Ad
sv: Reklam i sidfoten

en: Footer Menu
sv: Sidfotsmeny

en: Footer Social Links
sv: Sociala länkar i sidfot

en: For your reference, your order details are shown below.
sv: Som din referens visas orderuppgifterna nedan.

en: Free
sv: Gratis

en: Friday
sv: Fredag

en: Front Page Content
sv: Innehåll på förstasidan

en: Front Page Menu
sv: Förstasidemeny

en: Front page alternate content
sv: Alternativt innehåll på förstasidan

en: Full URL to your %s profile
sv: Fullständig URL till din %s-profil

en: Full URL to your Facebook page
sv: Fullständig URL till din Facebook-sida

en: Full URL to your Google+ profile
sv: Fullständig URL till din profil på Google+

en: Full URL to your Instagram profile
sv: Fullständig URL till din Instagram-profil

en: Full URL to your LinkedIn profile
sv: Fullständig URL till din LinkedIn-profil

en: Full URL to your Pinterest page
sv: Fullständig URL till din Pinterest-sida

en: Full URL to your RSS feed
sv: Fullständig URL till ditt RSS-flöde

en: Full URL to your Tumblr profile
sv: Fullständig URL till din Tumblr-profil

en: Full URL to your Twitter profile
sv: Fullständig URL till din Twitter-profil

en: Full URL to your Vimeo page
sv: Fullständig URL till din Vimeo-sida

en: Full URL to your Yelp profile
sv: Fullständig URL till din Yelp-profil

en: Gathering information about available icon sets...
sv: Samlar in informaton om tillgängliga ikonuppsättningar...

en: General
sv: Allmänt

en: Geofence Radius (in km)
sv: Geostaketradie (i km)

en: Get License
sv: Skaffa licens

en: Give visitors a one-click action to follow and increase your conversions.
sv: Ge besökare en 'ett-klicks-åtgärd' att följa och öka dina konverteringar.

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Grayscale images (CSS 3 effect)
sv: Bilder i gråskala (CSS 3-effekt)

en: Greek
sv: Grekisk

en: Greek Extended
sv: Grekisk utökad

en: HTML, CSS and JS are all accepted.
sv: HTML, CSS och JS accepteras.

en: HTML, JavaScript, statistics or custom code
sv: HTML, JavaScript, statistik eller anpassad kod

en: Header & Footer Background
sv: Sidhuvud- och sidfotsbakgrund

en: Header & Menu
sv: Sidhuvud & meny

en: Header Ad
sv: Reklam i sidhuvudet

en: Header Image
sv: Bild i sidhuvudet

en: Header Menu
sv: Sidhuvudmeny

en: Header Menu Area
sv: Menyområde i sidhuvud

en: Header background
sv: Sidhuvudbakgrund

en: Heading
sv: Rubrik

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
sv: Hej <strong>%1$s</strong> (inte %1$s? <a href="%2$s">Logga ut</a>).

en: Hello, a note has just been added to your order:
sv: Hej, en anteckning har lagts till i din beställning:

en: Helps you find slow pages/posts on your site.
sv: Hjälper dig att hitta långsamma sidor/inlägg på din sida.

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
sv: Hallå där. Din beställning på %s har slutförts. Dina orderuppgifter visas nedan:

en: Highlight Color
sv: Överstrykningsfärg

en: Home page
sv: Hemsida

en: Homepage Call Us
sv: Hemsida Ring oss

en: Homepage Location
sv: Hemsideplats

en: Hourly
sv: Varje timme

en: Hours
sv: Öppettider

en: I  accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
sv: Jag accepterar <a href="%s" target="_blank">villkoren och bestämmelserna</a>

en: Icon Installation Issue
sv: Problem med ikoninstallation

en: Icon Set
sv: Ikonuppsättning

en: Icon Sets
sv: Ikonuppsättningar

en: Icon Title
sv: Ikontitel

en: Icon Upload
sv: Ikonuppladdning

en: Icon Upload & Sets
sv: Ikonuppladdning & uppsättningar

en: Icon title
sv: Ikontitel

en: If defined, secondary advertising code will be shown 50% of the time.
sv: Om definierat kommer sekundär reklamkod att visas 50 % av tiden.

en: If disabled, only Location & Hours links will be shown
sv: Om den är inaktiverad kommer endast 'Plats & tid'-länkar att visas

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
sv: Om inaktiverad, kommer överordnade menyobjekt endast att växla mellan underordnade objekt.

en: If the title of your site is long, you can shorten it for display within WPtouch Pro themes.
sv: Om titeln för din sida är lång kan du korta ner den för att visas i WPtouch Pro-teman.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
sv: Om detta var ett misstag, ignorera då bara detta meddelande så kommer ingenting att hända.

en: If you are using another cache plugin such as W3, you can disable this.
sv: Om du använder en annan cacheplugin såsom W3 kan du inaktivera den.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
sv: Kontakta oss om du behöver hjälp eller vill vidta alternativa åtgärder.

en: If you use a second menu in CMS, this text will be used for the drop-down button title.
sv: Om du använder en sekundär meny i CMS, kommer denna text att användas för rullgardins-knapptiteln.

en: Ignore tags when identifying related posts
sv: Ignorera taggar vid identifiering av relaterade inlägg

en: Ignored URLs
sv: Ignorera URL:er

en: In the header
sv: I sidhuvudet

en: Include desktop optimizations for mobile devices
sv: Inkludera skrivbordsoptimeringar för mobilenheter

en: Include file directly
sv: Inkludera fil direkt

en: Infinity Cache
sv: Oändligt cache

en: Install
sv: Installera

en: Install this Web-App on your home screen: tap [icon] then "Add to Home Screen"
sv: Installera denna webbapp på din hemskärm: knacka på [icon] och sedan "Lägg till på hemskärmen"

en: Installed
sv: Installerad

en: Installing...
sv: Installerar...

en: It will only reappear if you reset your WPtouch Pro settings.
sv: Det kommer endast att visas igen om du återställer dina WPtouch Pro-inställningar.

en: Kit ID
sv: Kit-ID

en: Landing Page
sv: Huvudsida

en: Language
sv: Språk

en: Language:
sv: Språk:

en: Large
sv: Stor

en: Latin (Default)
sv: Latinsk (standard)

en: Latin Extended
sv: Latinsk utökad

en: Leave a Reply
sv: Lämna ett svar

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett svar till %s

en: Let visitors know about holidays, vacations, and other special hours
sv: Informera besökare om röda dagar, semestrar och andra specialöppettider.

en: License
sv: Licens

en: License Details
sv: Licensuppgifter

en: License Expired
sv: Licensen har upphört gälla

en: License Missing
sv: Licens saknas

en: License upgrade available
sv: Uppgradering av licens tillgänglig

en: Licensed users of WPtouch Pro can earn a commission for each sale they generate from their mobile website
sv: Licensierade WPtouch Pro-användare kan tjäna en provision för varje försäljning de genererar från sina mobila webbplatser

en: Limit the function of WPtouch Pro on specific URLs/Pages
sv: Begränsa WPtouch Pro:s funktion på specifika URL:er/sidor

en: Links
sv: Länkar

en: Load Fonts
sv: Ladda typsnitt

en: Load More Comments&hellip;
sv: Ladda fler kommentarer&hellip;

en: Load more %s results
sv: Ladda fler %s resultat

en: Load more entries
sv: Ladda fler inmatningar

en: Load more from this category
sv: Ladda fler från denna kategori

en: Load more from this collection
sv: Ladda mer från denna samling

en: Load more from this day
sv: Ladda fler från denna dag

en: Load more from this month
sv: Ladda fler från denna månad

en: Load more from this year
sv: Ladda fler från detta år

en: Load more in this section
sv: Ladda fler i denna sektion

en: Load more tagged like this
sv: Ladda fler som taggats på detta vis

en: Load subsets
sv: Ladda delmängder

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading Cloud Extensions
sv: Laddar molntillägg

en: Loading Cloud Themes
sv: Laddar molnteman

en: Loads the last visited URL for visitors on open.
sv: Laddar den senaste besökta URL:en för besökare när appen startas.

en: Local Promotions
sv: Lokala kampanjer

en: Location
sv: Plats

en: Log In
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Logged in as
sv: Inloggad som

en: Login
sv: Logga in

en: Login Form
sv: Inloggningsformulär

en: Login now
sv: Logga in nu

en: Logout
sv: Logga ut

en: Look at Pro Extensions
sv: Titta på Pro-tillägg

en: Look at Pro Features
sv: Titta på Pro-funktioner

en: Look at Pro Themes
sv: Titta på Pro-teman

en: Lost Password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Lost password?
sv: Glömt lösenordet?

en: Mail
sv: E-post

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main branding colour
sv: Huvudsaklig färg för varumärket

en: Main menu selection
sv: Huvudmenyval

en: Manage Account
sv: Hantera konto

en: Manage License
sv: Hantera licens

en: Map address
sv: Kartadress

en: Max categories / tags
sv: Max kategorier/taggar

en: Maximum age of cached content
sv: Maxålder för cachelagrat innehåll

en: Maximum number of items in categories/collections
sv: Max antal objekt i kategorier/samlingar

en: Maximum number of posts
sv: Max antal inlägg

en: Maximum number of related posts to show
sv: Max antal relaterade poster att visa

en: Media Handling
sv: Mediahantering

en: Medium
sv: Mellan

en: Menu
sv: Meny

en: Menu & Cart Background
sv: Meny- och kundvagnsbakgrund

en: Menu Item
sv: Menyobjekt

en: Menu Options
sv: Menyalternativ

en: Menu Setup
sv: Menyinstallation

en: Menu Style
sv: Menystil

en: Menu animation style
sv: Animationsstil för meny

en: Menu shown in the MobileStore footer
sv: Meny visas i MobileStore-sidfoten

en: Menus
sv: Menyer

en: Menus are awesome!
sv: Menyer är fantastiska!

en: Method to load file
sv: Metod för att ladda fil

en: Mid-content Ad
sv: Annons i mitten av innehållet

en: Minimum characters in post/page to show ad.
sv: Minst antal tecken per inlägg/sida för att visa annons.

en: Mobile Content
sv: Mobilt innehåll

en: Mobile Page Template
sv: Mall för mobilsida

en: Mobile advertising script
sv: Skript för mobilreklam

en: Monday
sv: Måndag

en: More Info
sv: Mer info

en: N/A
sv: -

en: Name
sv: Namn

en: New
sv: Nytt

en: No categories or tags
sv: Inga kategorier eller taggar

en: No icons have been uploaded yet
sv: Inga ikoner har laddats upp ännu

en: No licenses remaining.
sv: Inga licenser kvar.

en: No notifications
sv: Inga notifieringar

en: No one can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
sv: Ingen kan se mobiltemat just nu. Du kan ändra detta när som helst i %sKärninställningar%s under %sVisningsläge%s.

en: No plugins to disable.
sv: Inga plugins att inaktivera.

en: No products found which match your selection.
sv: Inga produkter matchade ditt val.

en: No products in the cart.
sv: Inga produkter i kundvagnen.

en: No products were found matching your search.
sv: Inga produkter matchade din sökning.

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: No search results found
sv: Inga sökresultat hittades

en: No server support for directly downloading new Cloud packages.
sv: Ingen serversupport för direktnedladdning av nya molnpaket.

en: No server support for unzipping files.
sv: Ingen serversupport för uppackning av filer.

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
sv: Inga leveransmetoder hittades; omberäkna din leverans och ange ditt län och postnummer för att säkerställa att det inte finns några andra leveransmetoder för din plats.

en: No thumbnails
sv: Inga miniatyrer

en: None
sv: Ingen

en: None (Use WordPress Settings)
sv: Ingen (Använd WordPress-inställningar)

en: Normal (active for all mobile visitors)
sv: Normal (aktiv för alla mobilbesökare)

en: Normally only images on mobile are optimized
sv: Normalt sett är endast bilder på mobiler optimerade

en: Note
sv: OBS

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
sv: OBS: Frakt och skatt är uppskattade%s och kommer att uppdateras i kassan baserat på din fakturerings- och leveransinformation.

en: Notice Message
sv: Notismeddelande

en: Notice message contents
sv: Innehåll i notismeddelande

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Number of posts in post listings
sv: Antal inlägg i inläggslistor

en: Number of products shown per page in product listings
sv: Antal produkter som visas per sida i produktlistor

en: Off-Canvas left menu
sv: Vänstermeny utanför arbetsytan

en: Off-canvas
sv: Utanför arbetsytan

en: Off-canvas menu for Prose
sv: Meny utanför arbetsytan för Prose

en: Once you activate, this page will be hidden.
sv: När aktiveringen har genomförts kommer denna sida att döljas.

en: One or more required directories could not be created
sv: En eller fler obligatoriska kataloger kunde inte skapas

en: One or more updates are available for your installed extensions.
sv: En eller fler uppdateringar finns tillgängliga för dina installerade tillägg.

en: One or more updates are available for your installed themes and extensions.
sv: En eller fler uppdateringar är tillgängliga för dina installerade teman och tillägg.

en: One or more updates are available for your installed themes.
sv: En eller fler uppdateringar finns tillgängliga för dina installerade teman.

en: Only load WPtouch Pro on these URLs/pages
sv: Ladda WPtouch Pro endast på dessa URL:er/sidor

en: Only logged-in admins can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
sv: Endast inloggade administratörer kan se mobiltemat just nu. Du kan ändra detta när som helst i %sKärninställningar%s under %sVisningsläge%s.

en: Only this category
sv: Endast denna kategori

en: Only this post type
sv: Endast denna inläggstyp

en: Only this tag
sv: Endast denna tagg

en: Open Homepage Menu
sv: Öppna hemsidemeny

en: Optimize for page speed
sv: Optimera för sidhastighet

en: Optimize for quality
sv: Optimera för kvalitet

en: Options
sv: Alternativ

en: Order Discount
sv: Beställning rabatt

en: Order Total
sv: Beställning totalt

en: Order date: %s
sv: Orderdatum: %s

en: Order number: %s
sv: Ordernummer: %s

en: Order:
sv: Beställning:

en: Order: %s
sv: Beställning: %s

en: Other options will become available once allow_url_fopen is enabled
sv: Andra alternativ kommer att bli tillgängliga så snart allow_url_fopen aktiverats

en: Our Hours
sv: Våra öppettider

en: Our Location
sv: Vår plats

en: Overrides the WordPress Reading settings for "Blog pages show at most"
sv: Åsidosätter WordPress läsinställningar för "Bloggsidor visade som mest"

en: Overrides the WordPress settings for showing comments on pages.
sv: Åsidosätter WordPress-inställningarna för visning av kommentarer på sidor.

en: Page
sv: Sida

en: Pages
sv: Sidor

en: Palette
sv: Palett

en: Password
sv: Lösenord

en: Pay
sv: Betala

en: Pay for order
sv: Betala för beställning

en: Payment
sv: Betalning

en: Perform A/B test with secondary advertising unit
sv: Utför A/B-test med sekundär reklamenhet

en: Performance preference
sv: Prestandapreferens

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Place order
sv: Gör en beställning

en: Please %scontact us%s and let us know about it.
sv: %sKontakta oss%s och informera oss om det.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
sv: Fortsätt till kassan och ange din fullständiga adress för att se om det finns några möjliga leveransmetoder.

en: Please enter all fields correctly to post a comment.
sv: Fyll i alla fält korrekt för att publicera en kommentar.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
sv: Ange dina uppgifter ovan för att se tillgängliga betalningsmetoder.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
sv: Ange dina uppgifter för att se tillgängliga leveransmetoder.

en: Please paste your encoded settings below and save to restore your settings.
sv: Klistra in dina kodade inställningar nedan och spara för att återställa dina inställningar.

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
sv: Använd fraktkalkylatorn för att se tillgängliga leveransmetoder.

en: Plugin Licensing Terms
sv: Villkor för pluginlicensiering

en: Post
sv: Inlägg

en: Post custom field
sv: Anpassat fält för inlägg

en: Post featured image
sv: Bild inkluderad i inlägg

en: Post thumbnails
sv: Inläggsminiatyrer

en: Post-content Ad
sv: Reklam nedanför huvudinnehåll

en: Post/Page Headers
sv: Inläggs/sidrubrik

en: Posts Tagged
sv: Taggade inlägg

en: Posts tagged &ldquo;
sv: Taggade inlägg &ldquo;

en: Powered by %s%s%s
sv: Drivs av %s%s%s

en: Powered by<br/>%s%s%s
sv: Drivs av<br/>%s%s%s

en: Pre-content Ad
sv: Reklam ovanför huvudinnehållet

en: Prefix your phone number with "tel:" to allow one-click phone calls.
sv: Ange ditt telefonnummer med prefixet "tel:" för att tillåta samtal på ett klick.

en: Preview (active only for logged-in site administrators)
sv: Förhandsgranskning (aktiv endast för inloggade sidadministratörer)

en: Preview Mode Enabled
sv: Förhandsgranskningsläge aktiverat

en: Preview Theme
sv: Förhandsgranska tema

en: Price
sv: Pris

en: Primary Actions & Purchase Flow
sv: Primära åtgärder och köpflöde

en: Primary Advertising Unit
sv: Primär reklamenhet

en: Primary Menu
sv: Primärmeny

en: Proceed to Checkout
sv: Fortsätt till kassan

en: Product
sv: Produkt

en: Product Categories
sv: Produktkategorier

en: Product Filters
sv: Produktfilter

en: Product Knowledgebase
sv: Produktkunskapsbas

en: Product License Key
sv: Produktnyckel

en: Product Listing
sv: Produktlista

en: Product Pagination
sv: Produktsidnumrering

en: Product Support
sv: Produktstöd

en: Products tagged &ldquo;
sv: Taggade produkter &ldquo;

en: Project
sv: Projekt

en: Publish
sv: Publicera

en: Publisher ID
sv: Publicerar-ID

en: Pull-down menu at top of pages
sv: Rullgardinsmeny längst upp på sidorna

en: Purge Page Cache
sv: Töm sidcache

en: Quantity
sv: Antal

en: Quantity: %s
sv: Antal: %s

en: Quick Links
sv: Snabblänkar

en: Read More
sv: Läs mer

en: Read Next
sv: Läs nästa

en: Read This Post
sv: Läs detta inlägg

en: Read This Post &rsaquo;
sv: Läs detta inlägg &rsaquo;

en: Reading Text Size
sv: Lästextstorlek

en: Ready to upload
sv: Klar att ladda upp

en: Recent Orders
sv: Senaste beställningar

en: Recent Searches
sv: Senaste sökningar

en: Recently Viewed
sv: Senast visade

[ctx: Refers to a custom advertising service]
en: Custom
sv: Anpassad

en: Regionalization
sv: Regionalisering

en: Related
sv: Relaterade

en: Related Posts
sv: Relaterade inlägg

en: Relative to your WordPress wp-content directory.
sv: Relativ till din WordPress wp-innehållskatalog.

en: Reload
sv: Ladda om

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Remove stale cache file interval
sv: Ta bort inaktivt intervall för cachefil

en: Remove these shortcodes when WPtouch Pro is active
sv: Ta bort dessa kortkoder (shortcodes) när WPtouch Pro är aktiv

en: Remove this item
sv: Ta bort detta objekt

en: Renew License
sv: Förnya licens

en: Renew Now
sv: Förnya nu

en: Reply
sv: Svara

en: Requires at least 2 entries to contain featured images
sv: Kräver att åtminstone 2 inmatningar innehåller inkluderade bilder

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Settings
sv: Återställ inställningarna

en: Responsive Images
sv: Responsiva bilder

en: Restore Backup File
sv: Återställ säkerhetskopierad fil

en: Retina iPad Startup Screens
sv: Retina iPad-startskärmar

en: Retina iPhone Startup Screen
sv: Retina iPhone-startskärm

en: Rounded squares
sv: Rundade kvadrater

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save Changes
sv: Spara ändringarna

en: Search
sv: Sök

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search results for &ldquo;
sv: Sökresultat för &ldquo;

en: Search the store
sv: Sök i butiken

en: Search this website
sv: Sök på denna webbplats

en: Secondary Advertising Unit
sv: Sekundär reklamenhet

en: Select from WordPress pages
sv: Välj från WordPress-sidor

en: Select the source for your web fonts
sv: Ange källn för dina webbtypsnitt

en: Service
sv: Tjänst

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup
sv: Installation

en: Share
sv: Dela

en: Share post
sv: Dela inlägg

en: Sharing
sv: Delning

en: Sharing links location
sv: Plats för delningslänkar

en: Ship to a different address?
sv: Leverera till en annan adress?

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shipping #%d
sv: Frakt #%d

en: Shipping Address
sv: Leveransadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Shipping and Handling
sv: Frakt och hantering

en: Shopped here before?
sv: Handlat här förut?

en: Short (default)
sv: Kort (standard)

en: Shortcodes
sv: Kortkoder (shortcodes)

en: Show "Sign-up" and "Lost Password?" links
sv: Visa "Registrering"- och "Tappat bort lösenordet?"-länkar

en: Show %s Results
sv: Visa %s resultat

en: Show WPML language switcher in theme footer
sv: Visa WPML-språkväxlare i temasidfoten

en: Show WooCommerce product filters for
sv: Visa WooCommerce-produktfilter för

en: Show a notice message for iPhone, iPod touch & iPad visitors about my Web-App
sv: Visa ett notismeddelande om min webbapp för iPhone-, iPod touch- och iPad-besökare

en: Show call to action button at bottom of pages
sv: Visa 'Uppmaning till handling'-knapp längst ner på sidor

en: Show categories as "collections" in menu
sv: Visa kategorier som "samlingar" i menyn

en: Show category menu in sidebar
sv: Visa kategorimeny i sidpanelen

en: Show comment bubbles on posts
sv: Visa kommentarsbubblor på inlägg

en: Show comments on pages
sv: Visa kommentarer på sidor

en: Show comments when reading posts
sv: Visa kommentarer när du läser inlägg

en: Show featured images on single posts
sv: Visa utvalda bilder på enskilda inlägg

en: Show full menu on Open homepage
sv: Visa fullständig meny på Öppna hemsidan

en: Show latest posts
sv: Visa senaste inläggen

en: Show load times and query counts in the footer
sv: Visa laddningstider och frågeantal i sidfoten

en: Show only specific posts or pages
sv: Visa endast specifika inlägg eller sidor

en: Show page title areas on pages
sv: Visa sidtitelområden på sidor

en: Show post author
sv: Visa inläggsskribent

en: Show post categories and tags
sv: Visa inläggskategorier och taggar

en: Show post date
sv: Visa inläggsdatum

en: Show posts from a specific category
sv: Visa inlägg från en specifik kategori

en: Show posts from a specific post type
sv: Visa inlägg från en specifik inläggstyp

en: Show posts from a specific tag
sv: Visa inlägg från en specifik tagg

en: Show recently viewed products in sidebar
sv: Visa senaste visade produkter i sidpanelen

en: Show search in header
sv: Visa sök i sidhuvudet

en: Show sharing links
sv: Visa delningslänkar

en: Show sharing links on pages
sv: Visa delningslänkar på sidor

en: Show site description in large header
sv: Visa webbplatsbeskrivning i stort sidhuvud

en: Show switch link in mobile view
sv: Visa växlingslänk i mobilvy

en: Show tab bar
sv: Visa flikrad

en: Show titles on pages
sv: Visa titlar på sidor

en: Show/Hide
sv: Visa/dölj

en: Shows above the front page menu (if enabled), HTML allowed.
sv: Visas ovanför förstasidemenyn (om aktiverad), HTML tillåtet.

en: Shows after the featured slider (if enabled), and replaces your Static Front Page content. HTML allowed.
sv: Visas efter aktuelltbläddraren (om aktiverad), och ersätter innehållet på din statiska förstasida. HTML tillåtet.

en: Sign-up
sv: Registrera dig

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
sv: Eftersom din webbläsare inte stödjer JavaScript, eller det är inaktiverat, se till att du klickar på <em>Uppdatera totalt</em>-knappen innan du gör din beställning. Du kan komma att debiteras mer än den ovan angivna summan om du inte gör detta.

en: Single posts
sv: Enstaka inlägg

en: Site Intro
sv: Webbplatsintro

en: Site Logo
sv: Sidlogo

en: Site Menu
sv: Webbplatsmeny

en: Site Menu (Pulldown)
sv: Sidmeny (Rullgardinsmeny)

en: Site Sidebar
sv: Sidpanel för webbplatsen

en: Site Title & Byline
sv: Sidtitel & signatur

en: Site logo display size
sv: Visningsstorlek av webbplatslogo

en: Slide transition speed
sv: Bildväxlingshastighet

en: Slot ID
sv: Slot-ID

en: Slow
sv: Långsam

en: Small
sv: Liten

en: Smart App Banner
sv: Smart appbanderoll

en: Social network colors
sv: Färger för sociala nätverk

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
sv: Någon bad om att lösenordet återställdes för följande konto:

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Tyvärr, det verkar inte som att det finns någon tillgänglig betalningsmetod för din plats. Kontakta oss om du behöver hjälp eller vill vidta alternativa åtgärder.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Tyvärr det verkar som att det inte finns några tillgängliga betalningsmetoder för ditt län. Kontakta oss om du behöver hjälp eller om du önskar vidta alternativa åtgärder.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
sv: Tyvärr, det verkar som att det inte finns några tillgängliga leveransmetoder för din plats (%s).

en: Sorry, we&lsquo;re <em>closed</em> every %s.
sv: Tyvärr, vi har <em>stängt</em> varje %s.

en: Static Front Page
sv: Statisk förstasida

en: Static front page alternate content
sv: Alternativt innehåll på statisk förstasida

en: Static pages
sv: Statiska sidor

en: Store
sv: Butik

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Success.
sv: Framgång.

en: Sunday
sv: Söndag

en: Support Forums
sv: Supportforum

en: Switch To Mobile Version
sv: Växla till mobilversion

en: Tab-bar shows categories or tags
sv: Flikbar visar kategorier eller taggar

en: Tablets
sv: Surfplattor

en: Tagline
sv: Slogan

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags &rsaquo; %s
sv: Taggar &rsaquo; %s

en: Tags only
sv: Taggar endast

en: Tall (longer vertically for square logos)
sv: Lång (längre vertikalt för fyrkantiga logotyper)

en: Target URL
sv: Mål-URL

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Telephone
sv: Telefon

en: Template tag
sv: Malltagg

en: Text Sample
sv: Textexempel

en: Text to show to nearby visitors
sv: Text att visa för besökare i närheten

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
sv: Tack för att du skapade ett konto på %s. Ditt användarnamn är <strong>%s</strong>.

en: The %s%s%s directory is not currently writable. %sPlease fix this issue to enable installation of additional icon sets.
sv: %s%s%s-katalogen är för tillfället inte skrivbar. %sÅtgärda detta problem för att möjliggöra installation av ytterligare ikonuppsättningar.

en: The WPtouch Pro admin panel &amp; supported themes will be shown in this locale.
sv: WPtouch Pro-administratörspanelen &amp; stödda teman kommer att visas på denna plats.

en: The easy way to create great mobile experiences with your WordPress website.
sv: Det enkla sättet att skapa fantastiska mobilupplevelser på är med din WordPress-webbplats.

en: The item failed to download for this reason: %reason%
sv: Objektet kunde inte laddas ner på grund av följande orsak: %reason%

en: The post or page you requested is no longer available.
sv: Inlägget eller sidan du begärde är inte längre tillgänglig.

en: The server is unavailable.
sv: Servern är otillgänglig.

en: The wptouch.com server currently cannot authorize your License.
sv: Wptouch.com-servern kan för tillfället inte godkänna din licens.

en: The wptouch.com server rejected your E-Mail address and/or License Key. Please check they are correct and try again.
sv: Wptouch.com-servern godkände inte din e-postadress och/eller din licensnyckel. Kontrollera att de har angivits korrekt och försök igen.

en: Theme Colors
sv: Temafärger

en: Theme Display
sv: Temavisning

en: Theme Font Pairings (Configure in Theme Settings)
sv: Tematypsnittspar (konfigurera i temainställningarna)

en: Theme Footer
sv: Temasidfot

en: Theme Menus
sv: Temamenyer

en: Theme Presentation Disabled
sv: Temapresentation inaktiverad

en: Theme Preview
sv: Temaförhandsgranskning

en: Theme Preview requires Chrome or Safari.
sv: Temaförhandsgranskning kräver Chrome eller Safari.

en: Theme Settings
sv: Temainställningar

en: Theme Shapes
sv: Temaformer

en: Theme Update Available
sv: Temauppdatering tillgänglig

en: Theme background
sv: Temabakgrund

en: Theme colors
sv: Temafärger

en: Theme location
sv: Plats för tema

en: Theme location: %s
sv: Plats för tema: %s

en: Theme shape style
sv: Temaformstil

en: Themes
sv: Teman

en: Themes & Extensions
sv: Teman & tillägg

en: There doesn&lsquo;t seem to be any available shipping methods. Please double check your address, or contact us if you need any help.
sv: Det verkar inte finnas några tillgängliga leveransmetoder. Kontrollera din adress en gång till eller kontakta oss om du behöver någon hjälp.

en: There is a temporary issue retrieving the change-log.  Please try again later.
sv: Det går för tillfället inte att hämta ändringsloggen. Försök igen senare.

en: This copy of %s is currently unlicensed!
sv: Denna kopia av %s är för tillfället olicensierad!

en: This installation of WPtouch Pro is currently unlicensed.
sv: Denna installation av WPtouch Pro är för tillfället olicensierad.

en: This may be required for desktop themes with unique features that are not showing when WPtouch Pro is active.
sv: Detta kan krävas för skrivbordsteman med unika funktioner som inte visas när WPtouch Pro är aktiv.

en: This plugin may not work correctly in WPtouch Pro, and should be disabled in the Plugin Compatibility section.
sv: Denna plugin kanske inte fungerar korrekt i WPtouch Pro och bör inaktiveras i 'Pluginkompabilitet'-sektionen.

en: This product is no longer available
sv: Denna produkt är inte längre tillgänglig

en: This theme supports %s devices
sv: Detta tema stöder %s-enheter

en: This will reset all WPtouch Pro menu and icon settings.
    Are you sure?
sv: Detta kommer att återställa alla meny- och ikoninställningar i WPtouch Pro.
    Är du säker?

en: This will reset all WPtouch Pro settings.
    Are you sure?
sv: Detta kommer att återställa alla WPtouch Pro-inställningar.
    Är du säker?

en: Thumbnail Selection
sv: Miniatyrval

en: Thumbnail custom field name
sv: Namn på anpassat fält för miniatyr

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Tiled Background Image
sv: Bakgrundsbild sida vid sida

en: To reset your password, visit the following address:
sv: För att återställa ditt lösenord, besök följande adress:

en: Toggle Menu
sv: Växla meny

en: Tools &amp; Debug
sv: Verktyg &amp; felsökning

en: Total
sv: Totalt

en: Totals
sv: Totalt

en: Translate administration panel text
sv: Översätt administrationspaneltext

en: Translate and create new files
sv: Översätt och skapa nya filer

en: Trash
sv: Papperskorgen

en: Try to include desktop theme functions.php file
sv: Försök att inkludera skrivbordstemats functions.php-fil

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Tweet
sv: Twittra

en: Twitter account to use for Tweet display
sv: Twitter-konto att använda för tweetvisning

en: Typography
sv: Typografi

en: URL to a custom CSS file to load
sv: URL till en anpassad CSS-fil att ladda

en: URLs to ignore in Web-App Mode
sv: URL:er att ignorera i webbappläge

en: Unable to Install
sv: Kan inte installera

en: Unable to download the Cloud package.
sv: Kunde inte ladda ner molnpaketet.

en: Unable to write to directory %s. Try relaxing permissions to allow writing to this location.
sv: Kunde inte skriva till katalogen %s. Försök att lätta på behörigheter för att tillåta skrivning till denna plats.

en: Undo
sv: Ångra

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unsupported Browser
sv: Ej stödd webbläsare

en: Update Cart
sv: Uppdatera kundvagnen

en: Update to %s
sv: Uppdatera till %s

en: Update totals
sv: Uppdatera totalt

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Upgrade License
sv: Uppgradera licens

en: Upgrade My License
sv: Uppgradera min licens

en: Upgrade to %s
sv: Uppgradera till %s

en: Upgrade to Pro
sv: Uppgradera till Pro

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Complete!
sv: Uppladdning slutförd!

en: Upload Failed: Not a valid image.
sv: Uppladdningen misslyckades: Inte en giltig bild.

en: Upload Icon
sv: Ladda upp ikon

en: Uploaded Icons
sv: Uppladdade ikoner

en: Use AJAX load more
sv: Använd AJAX Load More

en: Use AJAX load more or traditional numbered pagination.
sv: Använd AJAX Load More eller traditionell sidnumrering.

en: Use a drop cap at the start of each blog post.
sv: Använd en anfang vid början av varje blogginlägg.

en: Use built-in Hours feature
sv: Använd inbyggd 'Öppettider'-funktion

en: Use featured image as the header background when viewing single posts
sv: Använd uvald vild som rubrikbakgrund när enskilda inlägg visas

en: Use fly-in login form
sv: Använd inflygande inloggningsformulär

en: Use infinite scrolling for blog
sv: Använd oändlig skrollning för blogg

en: Use jQuery 2.x in themes (faster for mobile devices) instead of WordPress' version
sv: Använd jQuery 2.x i teman (snabbare för mobila enheter) istället för WordPress-versionen

en: Use menu icons
sv: Använd menyikoner

en: Use my WPtouch Pro referral code to earn commission
sv: Använd min WPtouch Pro-referenskod för att tjäna provision

en: Use numbered pages
sv: Använd numrerade sidor

en: Use rounded corners
sv: Använd rundade hörn

en: Useful if you have specific compatibility CSS you need to add.
sv: Användbart om du har CSS-stilmallar med specifik kompabilitet som du behöver lägga till.

en: User-agents (line separated)
sv: Användaragenter (separerade med linjer)

en: Username or email
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Username: %s
sv: Användarnamn: %s

en: Using a content distribution network (CDN) can significantly enhance the responsiveness of your website.
sv: Genom att använda ett Content Distribution Network (CDN) kan svarstiderna på din sida ökas markant.

en: Video Handling
sv: Videohantering

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: View
sv: Visa

en: View Debug File
sv: Visa felsökningsfil

en: View discussion
sv: Visa diskussion

en: WPtouch Alternate Mobile Content
sv: Alternativt mobilinnehåll för WPtouch

en: WPtouch Help & Account Links
sv: WPtouch Hjälp- och kontolänkar

en: WPtouch News
sv: WPtouch-nyheter

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch 1.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
sv: WPtouch Pro 3 kan inte samexistera med WPtouch 1.x. Aktivera den först i WordPress plugininställningar.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch Pro 2.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
sv: WPtouch Pro 3 kan inte samexistera med WPtouch Pro 2.x. Aktivera den först i WordPress plugininställningar.

en: WPtouch Pro backups your settings each time they are saved.
sv: WPtouch Pro säkerhetskopierar dina inställningar varje gång de sparas.

en: WPtouch Pro landing page
sv: WPtouch Pro-huvudsida

en: WPtouch Pro prefers pretty permalinks to be enabled within WordPress.
sv: WPtouch Pro föredrar att fina permalänkar (pretty permalinks) aktiveras inuti WordPress.

en: WPtouch Pro site title
sv: WPtouch Pro-sidtitel

en: WPtouch Pro will be active when any of the following user-agents or user-agent combinations are matched
sv: WPtouch Pro kommer att aktiveras när några av de följande användaragenterna eller användaragentkombinationerna matchas

en: WPtouch Pro will not work fully in safe mode.
sv: WPtouch Pro kommer inte att fungera fullt ut i felsäkert läge.

en: WPtouch Pro: Extension Updates Available
sv: WPtouch Pro: Tilläggsuppdateringar tillgängliga

en: WPtouch Pro: Some themes or extensions could not be auto-updated. Please check the WPtouch Pro Themes &amp; Extensions page to manually update them.
sv: WPtouch Pro: Vissa teman eller tillägg kunde inte uppdateras automatiskt. Kontrollera 'WPtouch Pro Teman &amp; tillägg'-sidan för att uppdatera dem manuellt.

en: WPtouch Pro: Theme &amp; Extension Updates Available
sv: WPtouch Pro: Tema- och tilläggsuppdateringar tillgängliga

en: WPtouch Pro: Theme Updates Available
sv: WPtouch Pro: Temauppdateringar tillgängliga

en: WPtouch Pro: Your themes and extensions have been automatically updated. Thank you for updating WPtouch Pro!
sv: WPtouch Pro: Dina teman och tillägg har uppdaterats automatiskt. Tack för att du uppdaterar WPtouch Pro!

en: WPtouch User Guide
sv: WPtouch-användarguide

en: WPtouch shows a notice bubble on 1st visit letting users know about your Web-App enabled website on iOS devices.
sv: WPtouch visar en notisbubbla vid första besöket som informerar våra användare om din webbappaktiverade webbplats på iOS-enheter.

en: We were unable to install your WPtouch theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information.
sv: Vi kunde inte installera ditt WPtouch-tema från molnet. Besök %sdenna artikel%s för mer information

en: We&lsquo;re <em>open</em> every %s %s.
sv: Vi har <em>öppet</em> varje %s %s.

en: Web-App Mode
sv: Webbapp-läge

en: Website
sv: Webbplats

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: What's New
sv: Vad är nytt

en: What's New Changelog
sv: 'Vad är nytt'-ändringslogg

en: What's in WPtouch Pro?
sv: Vad innehåller WPtouch Pro?

en: When unchecked, %s will be disabled for users viewing your WPtouch Pro theme.
sv: När den är avmarkerad, kommer %s att inaktiveras för användare som ser ditt WPtouch Pro-tema.

en: When visitors bookmark your website, this will be the title shown.
sv: När besökare bokmärker din webbplats kommer denna titel att visas.

en: Will add login links and allow mobile visitors to login to your website from mobile devices
sv: Kommer att lägga till inloggningslänkar och tillåta mobila besökare att logga in på din webbplats från mobila enheter

en: Will apply the effect overtop of any background image you upload.
sv: Kommer att tillämpa effekten ovanpå de bakgrundsbilder du laddar upp.

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on pages as well as single posts.
sv: Kommer att visa Facebook, Twitter, Google+ och e-postknappar på sidor samt på enskilda inlägg.

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on single posts.
sv: Kommer att visa knappar för Facebook, Twitter, Google+ och e-post på enskilda inlägg.

en: Will show a Reply link after each comment
sv: Visar en 'Svara'-länk efter varje kommentar.

en: Will show as closed if left blank.
sv: Kommer att visas som stängt om information ej anges.

en: Will show toggle buttons in the theme's footer allowing users to switch to your desktop theme. Is not shown in Web-App Mode.
sv: Kommer att visa växlingsknappar i temats sidfot, vilket gör det möjlligt för användare att växla till ditt skrivbordstema. Det visas inte i webbappläget.

en: WordPress Page
sv: WordPress-sida

en: WordPress Pages
sv: WordPress-sidor

en: WordPress Plugins
sv: WordPress-plugins

en: Written by %s
sv: Skrivet av %s

en: You appear to be offline. Connect to the internet to see available BraveNewCloud items.
sv: Du verkar vara offline. Anslut till internet för att se tillgängliga BraveNewCloud-objekt.

en: You are about to reset your license information. Proceed?
sv: Du är på väg att återställa dina licensuppgifter. Fortsätta?

en: You can access your account area here: %s.
sv: Du kommer åt dit konto här: %s.

en: You can add custom footer content that will be displayed below the switch link.
sv: Du kan lägga till anpassat sidfotsinnehåll som kommer att visas under växlingslänken.

en: You don't have any custom icons yet.
sv: Du har inga anpassade ikoner ännu.

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
sv: Du har fått en beställning från %s. Deras beställning lyder som följer:

en: You have used all your activations. What do you want to do?
sv: Du har använt alla dina aktiveringar. Vad vill du göra?

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
sv: Du måste vara %sinloggad%s för att skriva en kommentar.

en: You must be logged in to checkout.
sv: Du måste vara inloggad för att komma till kassan.

en: You searched for "%s"
sv: Du sökte efter "%s"

en: Your Order
sv: Din beställning

en: Your Server Configuration
sv: Din serverkonfiguration

en: Your WPtouch Pro license has expired. Renew now at a discount to continue receiving product updates and support.
sv: Din WPtouch Pro-licens har upphört gälla. Förnya nu till ett rabatterat pris för att fortsätta få produktuppdateringar och support.

en: Your active plugin list is refreshing
sv: Din aktiva pluginlista uppdateras

en: Your app's unique identifier. Find your ID from the iTunes Link Maker: Search for your app. In the link it provides, your app ID is the nine-digit number in between id and ?mt. For example Angry Birds's ID is 343200656.
sv: Din apps unika identifierare. Hitta ditt ID från iTunes länkskapare: Sök efter din app. I länken som tillhandahålls är ditt app-ID det niosiffriga numret mellan id och ?mt. Till exempel är Angry Birds ID 343200656.

en: Your comment is awaiting moderation
sv: Din kommentar inväntar moderering

en: Your details
sv: Dina uppgifter

en: Your license has expired.
sv: Din licens har upphört gälla.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
sv: Din beställning har mottagits och behandlas just nu. Dina orderuppgifter visas nedan som din referens.

en: Your product license has expired. Renew now to continue to receive feature and security updates.
sv: Din produktlicens har upphört gälla. Förnya nu för att fortsätta ta emot funktions- och säkerhetsuppdateringar.

en: Your regular theme will be shown to 1st time mobile visitors.
sv: Ditt vanliga tema kommer att visas för mobila förstagångsbesökare.

en: Your server configuration is preventing WPtouch Pro from installing and updating from the Cloud. %sPlease visit %sthis article%s to follow the steps to enable Cloud install, or you can manually download and install into the wptouch-data/%s directory.
sv: Din serverkonfigurering förhindrar WPtouch Pro från att installera och uppdatera från molnet. %sGå till %sdenna artikel%s och följ stegen för att aktivera molninstallation eller ladda ner och installera till wptouch-data/%s-katalogen manuellt.

en: Your server setup is preventing WPtouch from installing your active theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information on how to fix it.
sv: Dina serverinställningar förhindrar WPtouch att installera ditt aktiva tema från molnet. Läs %sdenna artikel%s för mer information om hur detta kan åtgärdas.

en: [Remove]
sv: [Ta bort]

en: [icon] is used to display the appropriate bookmark icon for your device. Do not remove it from your message.
sv: [icon] används för att visa den passande bokmärkesikonen för din enhet.Ta inte bort den från ditt meddelande.

en: applies to all unset icons
sv: gäller för alla icke-anvisade ikoner

en: by
sv: av

en: by %s
sv: av %s

en: checkout
sv: kassa

en: desktop
sv: skrivbord

en: drag icon here to reset
sv: dra ikon hit för att återställa

en: edit cart
sv: redigera kundvagn

en: filter by
sv: filtrera efter

en: iPad Mini and iPad Startup Screens
sv: iPad Mini- och iPad-startskärmar

en: iPhone 5 Startup Screen
sv: iPhone 5-startskärm

en: iPhone 6 Startup Screen
sv: Startskärm för iPhone 6

en: iPhone 6+ Startup Screen
sv: Startskärm för iPhone 6+

en: iPhone Startup Screen
sv: iPhone-startskärm

en: jQuery 2.x is significantly smaller and faster than previous jQuery versions - may cause problems with other plugins, use carefully.
sv: jQuery 2.x är markant mindre och snabbare än tidigare jQuery-versioner - kan orsaka problem med andra pluginprogram, använd den varsamt.

en: jS F Y
sv: d m Y

en: login
sv: logga in

en: logout
sv: logga ut

en: menu
sv: meny

en: mobile
sv: mobil

en: newer posts
sv: nyare inlägg

en: next in gallery &raquo;
sv: nästa i galleri &raquo;

en: next post
sv: nästa inlägg

en: no comments
sv: inga kommentarer

en: no responses
sv: inga svar

en: older posts
sv: äldre inlägg

en: pay
sv: betala

en: previous post
sv: föregående inlägg

en: search
sv: sök

en: search results for '%s'
sv: sökresultat för '%s'

en: search this website
sv: sök på denna webbplats

en: smartphone
sv: smarttelefon

en: sorting
sv: sortering

en: tablet
sv: surfplatta

en: the notice message will be shown again for visitors
sv: notismeddelandet kommer att visas igen för besökare

en: view more products
sv: visa fler produkter
