WPtouch Pro 3.6.4 - en to ja translation catalogue (889 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
ja: (%sの予想される税)

en: % comments
ja: %コメント

en: % responses
ja: %レス

en: %d by %d pixels (PNG)
ja: %dピクセル%dの(PNG)

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d日前
ja[1]: %d日前

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間
ja[1]: %d時間

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d時間
ja[1]: %d時間

en: %d minute
ja: %d分

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d分前
ja[1]: %d分前

en: %d minute remaining
ja: 残り%d分

en: %d minutes
ja: %d分

en: %d minutes remaining
ja: 残り%d分

en: %d queries in %0.1f ms
ja: %0.1f msの%dクエリー

en: %d second ago | %d seconds ago
ja[0]: %d 秒前
ja[1]: %d 秒前

en: %s Change Log
ja: %s変更ログ

en: %s Settings
ja: %s設定

en: %s for %s item | %s for %s items
ja[0]: %sアイテムの%s
ja[1]: %sアイテムの%s

en: %s results
ja: %s結果

en: %sAdvanced Type for WPtouch Pro%s requires %s to be enabled on your server in order to load web fonts. Please contact your server administrator or web host to enable this function.
ja: ウェブフォントを読み込み、サーバーで有効にするため%sWPtouchプロ版の上級タイプ%sは%sが必要です。この機能を有効にするにはサーバーアドミンまたはウェブホストに連絡してください。

en: %sCategories &rsaquo;%s %s
ja: %sカテゴリー &rsaquo;%s %s

en: %sRenew your license%s to continue to receive product updates and support.
ja: %sライセンスを更新%sして製品の更新とサポートを受け取る。

en: %sYour customizations to %s have been saved as a new theme and the original reinstalled for your reference.
ja: %sあなたのカスタマイゼーション%sが新しいテーマとして保存され、オリジナルが参照用に再度インストールされました。

en: &laquo; previous in gallery
ja: &laquo; ギャラリーの以前のもの

en: (Includes %s)
ja: (%sを含む)

en: (Scaled by themes to fit logo areas as needed)
ja: (必要なロゴエリアに合うテーマによって計れます)

en: (Scaled for retina displays)
ja: (Retinaディスプレイ用にスケール)

en: 1 comment
ja: 1コメント

en: 1 day until
ja: 残り1日

en: 1 month until
ja: 残り1ヶ月

en: 1 response
ja: 1レス

en: 10 posts
ja: 10投稿

en: 1st time visitors see desktop theme
ja: 最初のビジターがデスクトップテーマを確認できます

en: 3 posts
ja: 3投稿

en: 5 posts
ja: 5投稿

en: 7 days until
ja: 残り7日

en: <a href="%s">Edit your password and account details</a>.
ja: <a href="%s">パスワードとアカウント詳細を編集</a>。

en: A new product version (%s) is available. %sRenew your license%s to download this update and receive additional product support.
ja: 新しい製品バージョン(%s)がご利用できます。%sライセンスの更新%sを行い、この更新をダウンロードして追加製品サポートを受け取る。

en: A new product version (%s) is available. Please %sactivate your license%s, or %spurchase a new license%s to enable updates and full product support.
ja: 新しい製品バージョン(%s)を利用できます。更新と完全な製品サポートを有効にして%sライセンスを有効にする%sまたは%s新しいライセンスを購入%sしてください。

en: A new version of WPtouch Pro is available.
ja: WPtouch Pro版の新バージョンがご利用できます。

en: A new version of WPtouch Pro is available. Please activate or purchase a license to enable product updates.
ja: 新しいWPtouchプロ版がご利用になれます。製品更新を有効にするにはライセンスを有効にするか購入してください。

en: A new version of WPtouch Pro is available. Renew your license to re-enable product updates.
ja: 新しいWPtouchプロ版がご利用できます。あなたのライセンスを更新して製品更新を再度有効にしてください。

en: Above post content
ja: 上記投稿コンテンツ

en: Above the page content
ja: ページコンテンツの上

en: Account & Downloads
ja: アカウント & ダウンロード

en: Account E-Mail Address
ja: アカウントメールアドレス

en: Account Password
ja: アカウントパスワード

en: Account Username
ja: アカウントユーザー名

en: Activate
ja: 有効にする

en: Activation Complete. Enjoy WPtouch Pro!
ja: アクティベーション完了。WPtouch Pro版をお楽しみください！

en: Active Pages
ja: アクティブページ

en: Active menus used in this theme.
ja: このテーマ内で使用されたアクティブなメニュー。

en: Ad Presentation
ja: 広告プレゼン

en: Add Company Name
ja: 会社名を追加

en: Add Order Notes
ja: 注文メモを追加

en: Add a license %s
ja: ライセンス%s追加

en: Add a light noise effect to the drop-down menu and theme background
ja: ドロップダウンメニューとテーマ背景へ軽くノイズ効果を追加

en: Add a noise effect to the header and theme background
ja: ヘッダーとテーマ背景にノイズ効果を追加

en: Add one URL fragment per line, i.e. %s, to not cache pages that contain each URL fragment
ja: 各URLフラグメントを含むページをキャッチュしないように1ラインすなわち%sごとに1つのURLフラグメントを追加

en: Add tablet support
ja: タブレットサポート追加

en: Add the URLs you have configured for your CDN, for example http://cdn%d.mysite.com. Add your domain for multisite as well.
ja: CDNの設定を行ったURLを追加。例： http://cdn%d.mysite.com　同様に複数のサイトにドメインを追加する。

en: Add your hours and the current day's hours will appear on the homepage along with a menu item for 'Our Hours'.
ja: あなたの時間を追加すると現在のその日の時間がホームページに'営業時間'のメニューアイテムと一緒に表示されます。

en: Added to cart
ja: カートに追加されました

en: Adding additional user-agents will force WPtouch Pro to be active for matching browsers.
ja: ユーザーエージェントを追加すると、WPtouch Pro版がマッチするブラウザーが強制的にアクティブになります。

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: Address on which to center the geofence
ja: 地理上のフェンスを真ん中にする住所

en: Adds Search capability in the site header.
ja: 再とヘッダー内で検索キャパ追加

en: Admin Mode
ja: アドミンモード

en: Admin panel settings shown
ja: アドミンパネル設定表示

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Advertising
ja: 広告

en: All (blog, single, pages, search & archive)
ja: 全て (ブログ、シングル、ページ、検索&アーカイブ)

en: All (blog, single, search and archive)
ja: 全て(ブログ、シングル、サーチ、アーカイブ)

en: Allow nested comment replies from mobile visitors
ja: ネスト化したコメントにモバイル訪問者からの返信を許可する

en: Allows visitors to switch from your desktop theme to your mobile theme. You can also customize the placement of Switch buttons by placing the wptouch_desktop_switch_link() template tag somewhere in your desktop theme.
ja: ビジターがデスクトップテーマからモバイルテーマへ切替できるようにする。wptouch_desktop_switch_link()テンプレートタグをデスクトップテーマ内のどこかにタグを置いて切替ボタンの配置をカスタマイズできます。

en: Alt Menu
ja: Alt　メニュー

en: Alternate Menu
ja: 代替メニュー

en: Alternate Menu Title
ja: メニュータイトルを変更

en: Alternate menu title (if used)
ja: メニュータイトルを変更 (使用する場合)

en: An example for this URL is: %s%s%s.
ja: このURLの例: %s%s%s

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
ja: 注文が%sで作成されました。この注文の支払は以下のリンクをご利用ください: %s

en: Animate the featured image on posts
ja: 投稿で特集された画像をアニメーション化する

en: Apply
ja: 適用

en: Apply filter to these URLs/Pages
ja: これらのURL/ページにフィルターを適用

en: Archives &rsaquo; %s
ja: アーカイブ &rsaquo; %s

en: Author:
ja: 著者:

en: Auto-detect
ja: 自動検知

en: Automatic theme migration from uploads/wptouch-data directory failed. Please manually move these files to wp-content/wptouch-data, or %scontact support%s to address this issue.
ja: アップロード/wptouch-データディレクトリからの自動テーマ統合に失敗しました。これらのファイルを手動でwp-content/wptouch-dataまたは%scontact support%sに移動してこの問題に対処してください。

en: Automatically backup settings to the %s folder
ja: %sフォルダーの自動バックアップ設定

en: Automatically inserted inline
ja: 自動挿入インライン

en: Automatically inserted with AJAX (better for caching)
ja: AJAXで自動挿入(キャッシングにベター)

en: Automatically slide
ja: 自動スライド

en: Available in WPtouch Pro
ja: WPtouch Proで利用可能

en: Available on backorder
ja: 入荷待ち

en: Back to %s
ja: %sに戻る

en: Back to blog index
ja: ブログインデックスに戻る

en: Back to top
ja: トップに戻る

en: Backup &amp; Import
ja: バックアップ &amp; インポート

en: Bauhaus can show your menu off-canvas or in a drop-down.
ja: Bauhausがあなたのメニューのオフキャンバスまたはドロップダウンを表示。

en: Bauhaus will use this shape style throughout its appearance
ja: Bauhausは外見を通してこのシェイプスタイルを使用します

en: Below post content
ja: 下記投稿コンテンツ

en: Below the page content
ja: ページコンテンツの下

en: Billing Address
ja: 請求先

en: Billing address
ja: 請求先

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog listing only
ja: ブログリストのみ

en: Blog listing, single posts
ja: ブログリスト、シングル投稿

en: Blog listing, single posts & pages
ja: ブログリスニング、シングル投稿 & ページ

en: Blog listings
ja: ブログリスト

en: Body
ja: 本文

en: Bookmark Icons
ja: ブックマークアイコン

en: Branding
ja: ブランド設定

en: BraveNewCode on Twitter
ja: TwitterのBraveNewCode

en: Browser Fonts
ja: ブラウザーフォント

en: Button Label
ja: ボタンラベル

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: By
ja: によって

en: CSS Effects
ja: CSS効果

en: CSS only (HTML5 videos)
ja: CSSのみ (HTML5ビデオ)

en: Call Us
ja: 当社に電話してください

en: Call to Action
ja: 実行要請

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cart
ja: カート

en: Cart Discount
ja: カード割引

en: Cart Subtotal
ja: カートの小計

en: Cart Totals
ja: カート合計

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories and tags
ja: カテゴリーとタグ

en: Categories only
ja: カテゴリーのみ

en: Category Slider
ja: カテゴリースライダー

en: Check All
ja: 全てチェック

en: Checkout
ja: 会計

en: Choose a Google font pairing designed for this theme, or default browser fonts.
ja: このテーマのためにデザインされたGoogleフォントまたはデフォルトのブラウザーフォントを選択。

en: Choose a menu
ja: メニューを選択

en: Choose a service
ja: サービスを選択

en: Choose the target for the mobile switch link
ja: 携帯切り替えリンクのターゲットを選択

en: Choose which plugins to include in your mobile theme
ja: モバイルテーマで含まれるプラグインを選択

en: Circles
ja: サークル

en: Clear
ja: クリア

en: Clear License
ja: ライセンスをクリア

en: Click here to reset your password
ja: ここをクリックしてパスワードを再設定

en: Click to view screenshots
ja: クリックしてスクリーンショットを表示

en: Click to view theme demo
ja: クリックしてテーマデモを表示

en: Close
ja: 閉じる

en: Closed
ja: 閉店

en: Code Type
ja: コードタイプ

en: Collection
ja: コレクション

en: Collections
ja: コレクション

en: Color scheme
ja: カラースキーム

en: Comma separated by category name
ja: カテゴリー名をコンマで区切る

en: Comma separated by tag name
ja: タグ名をコンマで区切る

en: Comma-separated list of post/page IDs
ja: コンマで区切られる投稿リスト/ページID

en: Comment Error
ja: コメントエラー

en: Comment form will not appear for posts with comments turned off.
ja: コメントがオフになっている投稿はコメントフォームが表示されません。

en: Comments are closed
ja: コメントが閉鎖中です

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Compress output using GZIP
ja: GZIPを使用中の圧縮出力

en: Contact support for assistance
ja: ヘルプサポートへ連絡

en: Content Distribution Network Service
ja: コンテンツ流通ネットワークサービス

en: Continuously slide
ja: 継続スライド

en: Copy
ja: コピー

en: Core Settings
ja: コア設定

en: Cost: %s
ja: 価格: %s

en: Could not load your fonts. Please check project/kit details and reload.
ja: フォントを読み込めませんでした。プロジェクト/キット詳細を確認して再読込みしてください。

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Create cache for desktop users
ja: デスクトップユーザーのキャッシュを作成

en: Creates a debug file to help diagnose installation issues.
ja: デバッグファイルを作成してインストール問題を診断します。

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Custom Ads
ja: 広告をカスタマイズ

en: Custom Code
ja: カスタムコード

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Custom Google Fonts
ja: カスタムGoogleフォント

en: Custom Icons
ja: カスタムアイコン

en: Custom Post Support
ja: カスタム投稿サポート

en: Custom Post Types
ja: カスタム投稿タイプ

en: Custom Slug or URL
ja: スラグまたはURLをカスタマイズ

en: Custom Stylesheet
ja: カスタムスタイルシート

en: Custom User-Agents
ja: カスタムユーザーエージェント

en: Custom footer content (HTML is allowed)
ja: カスタムフッターコンテンツ (HTMLが許可されています)

en: Custom latest posts page
ja: カスタム最新投稿ページ

en: Customer details
ja: 顧客詳細

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic Extended
ja: キリル文字拡張

en: Daily
ja: 毎日

en: Deactivate
ja: 解除

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (same as WordPress)
ja: デフォルト (WordPressと同様)

en: Default Icon
ja: デフォルトアイコン

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Delete
ja: 削除

en: Desktop / Mobile Switching
ja: デスクトップ / モバイル切替

en: Desktop Theme
ja: デスクトップテーマ

en: Desktop Version
ja: デスクトップバージョン

en: Desktop theme colors
ja: Desktopテーマカラー

en: Desktop theme switch buttons
ja: デスクトップテーマ切替ボタン

en: Devangari
ja: デバナーガリ文字

en: Directory Problem
ja: ディレクトリー問題

en: Disable caching for any of these matched URL fragments
ja: これらの一致したURLのフラグメントのキャッシングを無効にする

en: Disabled
ja: 無効済

en: Disabled (mobile theme will never show)
ja: 無効(モバイルテーマは二度と表示されません)

en: Discuss this post
ja: この投稿を議論する

en: Display %sPowered by WPtouch Pro%s in footer
ja: フッターで%sPowered by WPtouch Pro%sを表示

en: Display Mode
ja: ディスプレイモード

en: Display in search results
ja: 検索結果で表示

en: Display on archive/post listings
ja: アーカイブ/投稿リストで表示

en: Display on single posts
ja: シングル投稿で表示

en: Display on static pages
ja: 戦略ページで表示

en: Display on taxonomy listings
ja: 分類法リストで表示

en: Displayed behind header on pages and posts without featured images.
ja: 特集された画像なしでページと投稿のヘッダーの背後で表示。

en: Displayed behind header on pages.
ja: ページのヘッダーの背後に表示されています。

en: Displayed below front page menu and content
ja: フロントページメニューとコンテンツの下にディスプレイされました

en: Displayed below your logo on the homepage.
ja: ホームページのロゴの下に表示されています。

en: Displayed on post listing page below site name.
ja: サイト名の下の投稿リストページに表示。

en: Do not load WPtouch Pro on these URLs/pages
ja: これらのURL/ページでWPtouchプロ版を読み込まないでください

en: Do not show ads on these URLs
ja: これらのURLに広告を表示しない

en: Documentation
ja: 文書

en: Domain
ja: ドメイン

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download %d:
ja: %dをダウンロード:

en: Download %s Update
ja: %sアップデートをダウンロード

en: Download Backup File
ja: バックアップファイルをダウンロード

en: Download file%s
ja: ダウンロードファイル%s

en: Download:
ja: ダウンロード:

en: Downloading...
ja: ダウンロード中...

en: Drag icons to associate them with menu items
ja: アイコンをドラッグしてメニューアイテムと関連づけてください

en: Drop Caps
ja: ドロップキャプス

en: Drop-down
ja: ドロップダウン

en: Drop-down button says "Menu"
ja: ドロップダウンボタンが"メニュー"を表示

en: E-Mail
ja: Eメール

en: E-Mail address
ja: メールアドレス

en: E-mail address or license key rejected
ja: メールアドレスまたはライセンスキーが拒否されました

en: Each cached page will automatically be regenerated after this period elapses
ja: 各キャッシュページは自動でこの期間までの間、自動で登録されます

en: Each permalink URL fragment should be on its own line and relative, e.g. "/about" or "/products/store"
ja: 各パーマリンクURLフレグメントは、独自のラインと関連がなければなりません　例. "/about" または "/products/store"

en: Edit Items
ja: アイテム編集

en: Email
ja: メール

en: Email:
ja: メール:

en: Enable %s
ja: %sを有効にする

en: Enable Infinity Cache
ja: 無制限のキャッシュを有効にする

en: Enable category slider
ja: カテゴリースライダーを有効にする

en: Enable custom post-type support
ja: カスタムポストタイプサポートを有効にする

en: Enable debug log
ja: デバッグログを有効にする

en: Enable display of related content on single posts
ja: 1つの投稿で関連するコンテンツのディスプレイをオンにする

en: Enable featured slider
ja: 機能スライダーを有効にする

en: Enable iOS Web-App Mode
ja: iOSウェブアプリモードを有効にする

en: Enable location detection
ja: ロケーション検知を有効にする

en: Enable mobile content display
ja: モバイルコンテンツディスプレイを有効にする

en: Enable parent items as links
ja: パアレントアイテムをリンクとして有効にする

en: Enable persistence
ja: 持続性を有効にする

en: Enable search on blog pages
ja: ブログページで検索を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Encoded Location
ja: エンコードされたロケーション

en: Enter a Slug (i.e. "/home") or a full URL path
ja: スラグ(i.e. "/ホーム") または完全なURLパスを入力

en: Enter a comma separated list of shortcodes to remove.
ja: 削除するにはショートコードのコンマで分けられたリストを入力してください。

en: Enter a phone number and a homepage menu item for 'call us' will be shown.
ja: 電話番号とホームページメニューアイテムを入力すると'当社に電話する'が表示されます。

en: Enter an address and a homepage menu item for 'Our Location' will be shown.
ja: アドレスを入力すると'当社ロケーション'のホームページメニューアイテムが表示されます。

en: Enter an address and a menu item for 'Our Location' will be shown.
ja: 住所を入力すると、'私達のロケーション'のメニューアイテムが表示されます。

en: Enter any custom code here to be output in the theme footer.
ja: ここにカスタムコードを入力してテーマフォルダー内に出力する。

en: Enter the tag/category slug name
ja: タグ/カテゴリースラグ名を入力

en: Enter your app's %sApp Store ID%s
ja: アプリの%sApp Store ID%sを入力してください

en: Enter your login details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
ja: 以下のボックスにログイン詳細を入力してください。新しいお客様は請求書&amp;配送セクションにお進みください。

en: Error 404
ja: エラー404

en: Every time
ja: 毎回

en: Excluded categories
ja: 除外カテゴリー

en: Excluded tags
ja: 外部タグ

en: Extension Settings
ja: 拡張設定

en: Extension Update Available
ja: 拡張更新がご利用できます

en: Extension location: %s
ja: 拡張ロケーション: %s

en: Extensions
ja: 拡張

en: External link— open it in the browser?
ja: 外部リンク - ブラウザーで開きますか？

en: Extra configuration is required. Add paths to your active WPtouch Pro theme CSS and Javascript files as files to ignore in WPMinify.
ja: 追加設定が必要です。パスをアクティブなWPtouch Pro版のテーマCSSとJavascriptファイルに、WPMinify内で無視するファイルとして追加。

en: Extra configuration is required. The plugin must be configured to exclude the user agents that WPtouch Pro uses.
ja: 追加設定が必要です。プラグインはWPtouch Pro版を使用するユーザーエージェントを排他するには設定が必要です。

en: Fast
ja: 速い

en: Featured Slider
ja: 機能スライダー

en: Featured slider images will be in grayscale for devices that support CSS filters.
ja: 特集されたスライダー画像はCSSフィルターをサポートするデバイスにはグレースケールで表示されます。

en: Featured slider posts also show in listings
ja: 特集スライダー投稿がリスト内でも表示

en: File link— Do you want to open it in the browser?
ja: ファイルリンク— ブラウザーで開きますか？

en: Filter URLs
ja: URLをフィルター

en: FitVids Method
ja: FitVids方法

en: Fluid-Width Method
ja: 流動幅方法

en: Follow %s on Twitter
ja: Twitterで%sをフォロー

en: Font Selection
ja: フォント選択

en: Font Source
ja: フォントソース

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Footer Ad
ja: フッター広告

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: Footer Social Links
ja: フッターソーシャルリンク

en: For your reference, your order details are shown below.
ja: ご参考までに注文の詳細が以下に表示されます。

en: Free
ja: 無料

en: Friday
ja: 金曜日

en: Front Page Content
ja: フロントページコンテンツ

en: Front Page Menu
ja: フロントページメニュー

en: Front page alternate content
ja: フロントページ代替コンテンツ

en: Full URL to your %s profile
ja: あなたの%sプロフィールへの完全なURL

en: Full URL to your Facebook page
ja: FacebookページへのフルURL

en: Full URL to your Google+ profile
ja: Google+プロフィールへのフルURL

en: Full URL to your Instagram profile
ja: あなたのInstagramプロフィールへの完全なURL

en: Full URL to your LinkedIn profile
ja: LinkedInプロフィールへのフルURL

en: Full URL to your Pinterest page
ja: ピンタレストページへのフルURL

en: Full URL to your RSS feed
ja: RSSフィードへのフルURL

en: Full URL to your Tumblr profile
ja: Tumblrプロフィールへの完全なURL

en: Full URL to your Twitter profile
ja: TwitterプロフィールへのフルURL

en: Full URL to your Vimeo page
ja: VimeoページへのフルURL

en: Full URL to your Yelp profile
ja: Yelpのプロフィールへの完全なURL

en: Gathering information about available icon sets...
ja: 有効なアイコン設定についての情報取得中...

en: General
ja: 一般

en: Geofence Radius (in km)
ja: 地理上のフェンス半径(km)

en: Get License
ja: ライセンスゲット

en: Give visitors a one-click action to follow and increase your conversions.
ja: 訪問者にワンクリックアクションを与え、あなたの会話をフォローして増やす。

en: Go back
ja: 戻る

en: Google Adsense
ja: Googleアドセンス

en: Grayscale images (CSS 3 effect)
ja: グレースケール画像 (CSS 3効果)

en: Greek
ja: ギリシャ文字

en: Greek Extended
ja: ギリシャ文字拡張

en: HTML, CSS and JS are all accepted.
ja: HTML、CSS、JSが全て承認されました。

en: HTML, JavaScript, statistics or custom code
ja: HTML、JavaScript、統計またはカスタムコード

en: Header & Footer Background
ja: ヘッダー&フッター背景

en: Header & Menu
ja: ヘッダー＆メニュー

en: Header Ad
ja: ヘッダー広告

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header Menu
ja: ヘッダーメニュー

en: Header Menu Area
ja: ヘッダーメニューエリア

en: Header background
ja: ヘッダー背景

en: Heading
ja: 表題

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
ja: こんにちは<strong>%1$s</strong>さん (%1$sさんではないですか <a href="%2$s">サインアウト</a>)。

en: Hello, a note has just been added to your order:
ja: こんにちは。メモが注文に追加されました:

en: Helps you find slow pages/posts on your site.
ja: あなたのサイトのスローなページ/投稿を見つけるお手伝いをします。

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
ja: こんにちは。%sの最近の注文が完了しました。ご参考までに注文の詳細は以下の通りです：

en: Highlight Color
ja: ハイライトカラー

en: Home page
ja: ホームページ

en: Homepage Call Us
ja: ホームページ　当社に電話してください

en: Homepage Location
ja: ホームページロケーション

en: Hourly
ja: 毎時

en: Hours
ja: 時間

en: I  accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
ja: <a href="%s" target="_blank">利用規約</a>を承認します

en: Icon Installation Issue
ja: アイコンインストール問題

en: Icon Set
ja: アイコン設定

en: Icon Sets
ja: アイコン設定

en: Icon Title
ja: アイコンタイトル

en: Icon Upload
ja: アイコンアップロード

en: Icon Upload & Sets
ja: アイコンアップデート＆設定

en: Icon title
ja: アイコンタイトル

en: If defined, secondary advertising code will be shown 50% of the time.
ja: 定義された場合、二次広告コードが半分の時間で表示されます。

en: If disabled, only Location & Hours links will be shown
ja: 無効の場合、ロケーション＆時間のリンクのみが表示されます

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
ja: 無効の場合、パアレントメニューアイテムがチャイルドアイテムのみ切り替えます。

en: If the title of your site is long, you can shorten it for display within WPtouch Pro themes.
ja: サイトのタイトルが長い場合、WPtouch Proテーマ内で表示するために短くすることができます。

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: 間違いであればこのメールを無視してください。エラーは発生しません。

en: If you are using another cache plugin such as W3, you can disable this.
ja: W3のような他のキャッシュプラグインを使用中の場合、これを無効にできます。

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
ja: ヘルプが必要な場合、または別の手配が必要な方はご連絡ください。

en: If you use a second menu in CMS, this text will be used for the drop-down button title.
ja: CMS内でセカンドメニューを使用する場合、このテキストがドロップダウンボタンタイトルで使用されます。

en: Ignore tags when identifying related posts
ja: 関連の投稿を特定する際タグを無視

en: Ignored URLs
ja: 無視されたURL

en: In the header
ja: ヘッダー内

en: Include desktop optimizations for mobile devices
ja: モバイルでバイスのデスクトップ最適化を含む

en: Include file directly
ja: ファイルダイレクトリーを含む

en: Infinity Cache
ja: 無制限キャッシュ

en: Install
ja: インストール

en: Install this Web-App on your home screen: tap [icon] then "Add to Home Screen"
ja: ホームスクリーンにこのウェブアプリをインストール: [icon]、次に"ホームスクリーンに追加"をタップ

en: Installed
ja: インストール済

en: Installing...
ja: インストール中...

en: It will only reappear if you reset your WPtouch Pro settings.
ja: WPtouch Pro設定をリセットする際のみ、再び表示されます。

en: Kit ID
ja: キットID

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Language
ja: 言語

en: Language:
ja: 言語:

en: Large
ja: 大

en: Latin (Default)
ja: ラテン (デフォルト)

en: Latin Extended
ja: ラテン拡張

en: Leave a Reply
ja: 返信を残す

en: Leave a Reply to %s
ja: %sに返信を残す

en: Let visitors know about holidays, vacations, and other special hours
ja: 休日、休暇、他の特別な時間について訪問者に知らせる

en: License
ja: ライセンス

en: License Details
ja: ライセンス詳細

en: License Expired
ja: ライセンスの有効期限が切れました

en: License Missing
ja: ライセンスが見つかりません

en: License upgrade available
ja: ライセンスの更新が可能です

en: Licensed users of WPtouch Pro can earn a commission for each sale they generate from their mobile website
ja: WPtouch Proの許可されたユーザーは彼らのモバイルウェブサイトから作成されたそれぞれのセールへの手数料を稼ぐ

en: Limit the function of WPtouch Pro on specific URLs/Pages
ja: URL/ページの特別なWPtouchプロ版の機能制限

en: Links
ja: リンク

en: Load Fonts
ja: フォントを読込む

en: Load More Comments&hellip;
ja: 他のコメントを読み込む&hellip;

en: Load more %s results
ja: より多くの%sの結果を読込む

en: Load more entries
ja: 他のエントリーを読み込む

en: Load more from this category
ja: このカテゴリーからもっと読み込む

en: Load more from this collection
ja: このコレクションからその他を読み込む

en: Load more from this day
ja: この日から他を読み込む

en: Load more from this month
ja: 今月からもっと読み込む

en: Load more from this year
ja: 今年からもっと読み込む

en: Load more in this section
ja: このセクションでもっと読み込む

en: Load more tagged like this
ja: このように他のタグを読み込む

en: Load subsets
ja: サブ設定を読込み

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading Cloud Extensions
ja: Cloud拡張読み込み中

en: Loading Cloud Themes
ja: Cloudテーマを読み込み中

en: Loads the last visited URL for visitors on open.
ja: 開いている時の訪問者の最終訪問URLを読み込む。

en: Local Promotions
ja: ローカルプロモーション

en: Location
ja: ロケーション

en: Log In
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logged in as
ja: 右記としてログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login Form
ja: ログインフォーム

en: Login now
ja: 今すぐログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Look at Pro Extensions
ja: Proのエクステンションを見る

en: Look at Pro Features
ja: Pro機能を見る

en: Look at Pro Themes
ja: Proのテーマを見る

en: Lost Password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Lost password?
ja: パスワードをなくしましたか？

en: Mail
ja: メール

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main branding colour
ja: メインでブレンドする色

en: Main menu selection
ja: メインメニュー選択

en: Manage Account
ja: アカウント管理

en: Manage License
ja: ライセンス管理

en: Map address
ja: 地図アドレス

en: Max categories / tags
ja: 最大カテゴリー / タグ

en: Maximum age of cached content
ja: キャッシュコンテンツの最大寿命

en: Maximum number of items in categories/collections
ja: カテゴリー/コレクション内の最大アイテム数

en: Maximum number of posts
ja: 投稿最大数

en: Maximum number of related posts to show
ja: 表示する関連の最大投稿数

en: Media Handling
ja: メディアハンドリング

en: Medium
ja: 中

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu & Cart Background
ja: メニュー&カート背景

en: Menu Item
ja: メニューアイテム

en: Menu Options
ja: メニューオプション

en: Menu Setup
ja: メニューセットアップ

en: Menu Style
ja: メニュースタイル

en: Menu animation style
ja: メニューアニメスタイル

en: Menu shown in the MobileStore footer
ja: MobileStoreフッター内に表示されるメニュー

en: Menus
ja: メニュー

en: Menus are awesome!
ja: メニューがすごい！

en: Meta
ja: メタ

en: Method to load file
ja: ファイルの読み込み方法

en: Mid-content Ad
ja: 中心コンテンツ広告

en: Minimum characters in post/page to show ad.
ja: 広告表示のための投稿/ページ内の最小文字。

en: Mobile Content
ja: モバイルコンテンツ

en: Mobile Page Template
ja: モバイルページテンプレート

en: Mobile advertising script
ja: モバイル広告スクリプト

en: Monday
ja: 月曜日

en: More Info
ja: 他の情報

en: N/A
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: New
ja: 新しい

en: No categories or tags
ja: カテゴリーまたはタグなし

en: No icons have been uploaded yet
ja: アップロードされたアイコンはありません

en: No licenses remaining.
ja: ライセンスキーが承認されません。

en: No notifications
ja: 通知なし

en: No one can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
ja: 現在モバイルテーマが表示できません。これは%sディスプレイモード%sの%s主要な設定%sでいつでも変更できます。

en: No plugins to disable.
ja: 無効にするプラグインなし。

en: No products found which match your selection.
ja: あなたの選択に一致する製品が見つかりませんでした。

en: No products in the cart.
ja: カードに製品がありません。

en: No products were found matching your search.
ja: 検索に一致する製品が見つかりませんでした。

en: No results found
ja: 結果なし

en: No search results found
ja: 検索結果が見つかりませんでした

en: No server support for directly downloading new Cloud packages.
ja: 新しいCloudパッケージを直接ダウンロードするサーバーサポートなし。

en: No server support for unzipping files.
ja: ファイルを解答するためのサーバーのサポートなし。

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
ja: 配送手段が見つかりません；配送を再計算してあなたの州/国と郵便番号を入力してあなたのロケーションに他の利用できる方法がないかご確認ください。

en: No thumbnails
ja: サムネイルなし

en: None
ja: なし

en: None (Use WordPress Settings)
ja: なし(WordPress設定を使用)

en: Normal
ja: 標準

en: Normal (active for all mobile visitors)
ja: 標準(全てのモバイルビジターに有効)

en: Normally only images on mobile are optimized
ja: 通常モバイルの画像のみ最適化されます

en: Note
ja: メモ

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
ja: メモ: 配送と税金は%sと予想されます。請求書と配送情報に基づいてチェックアウト中に更新されます。

en: Notice Message
ja: 通知メッセージ

en: Notice message contents
ja: 通知メッセージコンテンツ

en: Notifications
ja: 通知

en: Number of posts in post listings
ja: 投稿リストの投稿数

en: Number of products shown per page in product listings
ja: 製品リストのページごとの表示製品数

en: Off-Canvas left menu
ja: オフキャンバス左メニュー

en: Off-canvas
ja: オフキャンバス

en: Off-canvas menu for Prose
ja: Proseのオフキャンバスメニュー

en: Offline
ja: オフライン

en: Once you activate, this page will be hidden.
ja: アクティベートするとこのページは非表示になります。

en: One or more required directories could not be created
ja: 1またはそれ以上必要なディレクトリーが作成できませんでした

en: One or more updates are available for your installed extensions.
ja: あなたがインストールした拡張へのご利用できるアップデートが1つ以上あります。

en: One or more updates are available for your installed themes and extensions.
ja: あなたがインストールしたテーマや拡張用の1つ以上の更新が利用できます。

en: One or more updates are available for your installed themes.
ja: あなたのインストールしたテーマに1つ以上の利用できるアップデートがあります。

en: Only load WPtouch Pro on these URLs/pages
ja: これらのURL/ページではWPtouchプロのみを読み込んでください

en: Only logged-in admins can see the mobile theme right now. You can change this at any time in %sCore Settings%s under %sDisplay Mode%s.
ja: 現在ログインアドミンのみモバイルテーマを表示することができます。これは%sディスプレイモード%sの%s主要な設定%sでいつでも変更できます。

en: Only this category
ja: このカテゴリーのみ

en: Only this post type
ja: この投稿タイプのみ

en: Only this tag
ja: このタグのみ

en: Open Homepage Menu
ja: ホームページメニューを開く

en: Optimize for page speed
ja: ページ速度最適化

en: Optimize for quality
ja: 品質速度の最適化

en: Options
ja: オプション

en: Order Discount
ja: 注文割引

en: Order Total
ja: 注文合計

en: Order date: %s
ja: 注文日: %s

en: Order number: %s
ja: 注文番号: %s

en: Order:
ja: 注文:

en: Order: %s
ja: 注文: %s

en: Other options will become available once allow_url_fopen is enabled
ja: 他のオプションはallow_url_fopenが有効になった際に利用できるようになります。

en: Our Hours
ja: 営業時間

en: Our Location
ja: 当社ロケーション

en: Overrides the WordPress Reading settings for "Blog pages show at most"
ja: WordPressリーディング設定を"ブログページを最大限に表示する"に優先する

en: Overrides the WordPress settings for showing comments on pages.
ja: ページ上にコメントを表示してWordPress設定を優先にする。

en: Page
ja: ページ

en: Pages
ja: ページ

en: Palette
ja: パレット

en: Password
ja: パスワード

en: Pay
ja: 支払

en: Pay for order
ja: 注文の支払

en: Payment
ja: 支払

en: Perform A/B test with secondary advertising unit
ja: 二次広告単位でA/Bテストを実行

en: Performance preference
ja: パフォーマンス詳細設定

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Place order
ja: 注文する

en: Please %scontact us%s and let us know about it.
ja: %s当社へ連絡%sしてそれについて教えてください。

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
ja: 可能な配送方法があるかチェックアウトを継続して完全なアドレスを入力してください。

en: Please enter all fields correctly to post a comment.
ja: コメントの投稿は正しく全てのフィールドを入力してください。

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ja: 上記の詳細をご記入頂き可能な支払方法を表示してください。

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
ja: 詳細を記入して可能な配送方法を見る。

en: Please paste your encoded settings below and save to restore your settings.
ja: エンコード済の設定を下記よりペーストして設定を保存してください。

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
ja: 配送計算機を使用して配送方法を確認してください。

en: Plugin Licensing Terms
ja: プラグインライセンス諸条件

en: Post
ja: 投稿

en: Post custom field
ja: カスタムフィールド投稿

en: Post featured image
ja: 特集画像を投稿

en: Post thumbnails
ja: サムネイルを投稿

en: Post-content Ad
ja: ポストコンテンツ広告

en: Post/Page Headers
ja: 投稿/ページヘッダー

en: Posts Tagged
ja: タグされた投稿

en: Posts tagged &ldquo;
ja: タグされた投稿&ldquo;

en: Powered by %s%s%s
ja: %s%s%sによって起動されています

en: Powered by<br/>%s%s%s
ja: 制作者<br/>%s%s%s

en: Pre-content Ad
ja: プレコンテンツ広告

en: Prefix your phone number with "tel:" to allow one-click phone calls.
ja: "tel:"で電話番号を予め設定してワンクリック電話コールを許可する。

en: Preview (active only for logged-in site administrators)
ja: プレビュー(ログインサイト管理のみ有効)

en: Preview Mode Enabled
ja: プレビューモードを有効にしました

en: Preview Theme
ja: テーマプレビュー

en: Price
ja: 価格

en: Primary Actions & Purchase Flow
ja: プライマリアクション&購入の流れ

en: Primary Advertising Unit
ja: 一次広告単位

en: Primary Menu
ja: プライマリーメニュー

en: Pro
ja: プロ版

en: Proceed to Checkout
ja: 会計に進む

en: Product
ja: 製品

en: Product Categories
ja: 製品カテゴリー

en: Product Filters
ja: 製品フィルター

en: Product Knowledgebase
ja: 製品知識ベース

en: Product License Key
ja: プロダクトライセンスキー

en: Product Listing
ja: 製品リスト

en: Product Pagination
ja: 製品ページネーション

en: Product Support
ja: 製品サポート

en: Products tagged &ldquo;
ja: タグされた製品&ldquo;

en: Project
ja: プロジェクト

en: Publish
ja: 公開する

en: Publisher ID
ja: 発行人ID

en: Pull-down menu at top of pages
ja: トップページのプルダウンメニュー

en: Purge Page Cache
ja: ページキャッシュをパージ

en: Quantity
ja: 品質

en: Quantity: %s
ja: 数量: %s

en: Quick Links
ja: クイックリンク

en: Read More
ja: 他を読む

en: Read Next
ja: 次を読む

en: Read This Post
ja: この投稿を読む

en: Read This Post &rsaquo;
ja: この投稿を読む&rsaquo;

en: Reading Text Size
ja: テキストサイズを読む

en: Ready to upload
ja: アップロードの準備ができました

en: Recent Orders
ja: 最近の注文

en: Recent Searches
ja: 最近の検索

en: Recently Viewed
ja: 最近表示されました

[ctx: Refers to a custom advertising service]
en: Custom
ja: カスタム

en: Regionalization
ja: 地域化

en: Related
ja: 関連

en: Related Posts
ja: 関連の投稿

en: Relative to your WordPress wp-content directory.
ja: WordPress wp-コンテンツディレクトリーに関連。

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remember Me
ja: 覚えておく

en: Remove stale cache file interval
ja: ステイルキャッシュファイルインターバルを削除

en: Remove these shortcodes when WPtouch Pro is active
ja: WPtouch Proが起動中これらのスクリーンショットを削除

en: Remove this item
ja: このアイテムを削除

en: Renew License
ja: ライセンスを更新

en: Renew Now
ja: 今すぐ更新

en: Reply
ja: 返信

en: Requires at least 2 entries to contain featured images
ja: 特集された画像を含む少なくとも2エントリーが必要です

en: Reset
ja: 再設定

en: Reset Settings
ja: リセット設定

en: Responsive Images
ja: 反応が早い画像

en: Restore Backup File
ja: バックアップファイルを復元

en: Retina iPad Startup Screens
ja: Retina iPadスタートアップスクリーン

en: Retina iPhone Startup Screen
ja: Retina iPhoneスタートアップスクリーン

en: Rounded squares
ja: ラウンドスクエア

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search results for &ldquo;
ja: &ldquo;の検索結果

en: Search the store
ja: ストアを検索

en: Search this website
ja: このサイトを検索

en: Secondary Advertising Unit
ja: 二次広告単位

en: Select from WordPress pages
ja: WordPressページから選択

en: Select the source for your web fonts
ja: ウェブフォントのソースを選択

en: Service
ja: サービス

en: Settings
ja: 設定

en: Setup
ja: 設定

en: Share
ja: 共有

en: Share post
ja: 投稿を共有

en: Sharing
ja: 共有中

en: Sharing links location
ja: リンクロケーション共有中

en: Ship to a different address?
ja: 別の住所に配送しますか？

en: Shipping
ja: 配送

en: Shipping #%d
ja: 配送 #%d

en: Shipping Address
ja: 配送先

en: Shipping address
ja: 配送住所

en: Shipping and Handling
ja: 配送と出荷

en: Shopped here before?
ja: 以前こちらでお買い物をしましたか？

en: Short (default)
ja: 短い(デフォルト)

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show "Sign-up" and "Lost Password?" links
ja: "サインアップ"と"パスワードをなくしましたか?"のリンクを表示

en: Show %s Results
ja: %sの結果を表示

en: Show WPML language switcher in theme footer
ja: テーマフッターのWPML言語切替

en: Show WooCommerce product filters for
ja: WooCommerce製品フィルター表示

en: Show a notice message for iPhone, iPod touch & iPad visitors about my Web-App
ja: Web-AppについてiPhone、iPod touch & iPadビジターへ通知メッセージを表示

en: Show call to action button at bottom of pages
ja: ページの下に実行要請表示

en: Show categories as "collections" in menu
ja: メニューの"コレクション"としてカテゴリーを表示

en: Show category menu in sidebar
ja: サイドバー内のカテゴリーメニュー表示

en: Show comment bubbles on posts
ja: 投稿のコメントバブルを表示

en: Show comments on pages
ja: ページにコメント表示

en: Show comments when reading posts
ja: 投稿を読んでいる際、コメントを表示

en: Show featured images on single posts
ja: 1つの投稿で特集された画像を表示

en: Show full menu on Open homepage
ja: オープンホームページで完全なメニューを表示

en: Show latest posts
ja: 最新の投稿を表示

en: Show load times and query counts in the footer
ja: ロードタイムとクエリーコンテンツをフットバーで表示

en: Show only specific posts or pages
ja: 特定の投稿またはページのみを表示

en: Show page title areas on pages
ja: ページのタイトルエリアを表示

en: Show post author
ja: 投稿著者を表示

en: Show post categories and tags
ja: 投稿カテゴリーとタグ表示

en: Show post date
ja: 投稿日表示

en: Show posts from a specific category
ja: 特別なカテゴリーから投稿を表示

en: Show posts from a specific post type
ja: 特別な投稿タイプから投稿表示

en: Show posts from a specific tag
ja: 特別なタグから投稿を表示

en: Show recently viewed products in sidebar
ja: サイドバー内の最近表示された製品を見る

en: Show search in header
ja: ヘッダーで検索表示

en: Show sharing links
ja: 共有中のリンクを表示

en: Show sharing links on pages
ja: ページで共有リンク表示

en: Show site description in large header
ja: 大きなヘッダー内のサイト説明表示

en: Show switch link in mobile view
ja: 携帯表示で切替リンクを表示

en: Show tab bar
ja: タブバー表示

en: Show titles on pages
ja: ページでタイトル表示

en: Show/Hide
ja: 表示/非表示

en: Shows above the front page menu (if enabled), HTML allowed.
ja: フロントページメニューの上に表示(有効な場合)、HTML許可。

en: Shows after the featured slider (if enabled), and replaces your Static Front Page content. HTML allowed.
ja: 機能スライダーの後に表示(有効な場合)してあなたの固定フロントページのコンテンツを置き換える。HTML許可。

en: Sign-up
ja: サインアップ

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ja: あなたのブラウザがJavaScriptに対応していません。または無効です。注文する前に<em>合計を更新</em>ボタンをクリックしてください。 失敗すると上記の金額以上に請求される場合がございます。

en: Single posts
ja: 1回の投稿

en: Site Intro
ja: サイトイントロ

en: Site Logo
ja: サイトロゴ

en: Site Menu
ja: サイトメニュー

en: Site Menu (Pulldown)
ja: サイトメニュー (プルダウン)

en: Site Sidebar
ja: サイトサイドバー

en: Site Title & Byline
ja: サイトタイトル & 署名欄

en: Site logo display size
ja: サイトロゴディスプレイサイズ

en: Slide transition speed
ja: 推移速度をスライド

en: Slot ID
ja: スロットID

en: Slow
ja: 遅い

en: Small
ja: 小

en: Smart App Banner
ja: スマートアプリバナー

en: Social network colors
ja: ソーシャルネットワークカラー

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ja: 以下のアカウントのパスワード再設定がリクエストされました：

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ございません。あなたのロケーションの利用できる支払方法がありません。ヘルプが必要な方、または別の手配をご希望の方はご連絡ください。

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ございません。あなたの州への利用可能な支払方法がありません。ヘルプが必要な方、または別の手配をご希望の方はご連絡ください。

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
ja: 申し訳ございません。あなたのロケーション(%s)への配送手段がありません。

en: Sorry, we&lsquo;re <em>closed</em> every %s.
ja: 毎%sは申し訳ありませんが<em>お休み</em>です。

en: Static Front Page
ja: 固定フロントページ

en: Static front page alternate content
ja: 固定フロントページ代替コンテンツ

en: Static pages
ja: 静的ページ

en: Store
ja: ストア

en: Subtotal
ja: 小計

en: Success.
ja: 成功。

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Switch To Mobile Version
ja: モバイルバージョンにスイッチ

en: Tab-bar shows categories or tags
ja: タブバーがカテゴリーまたはタグ表示

en: Tablets
ja: タブレット

en: Tagline
ja: タグライン

en: Tags
ja: タグ

en: Tags &rsaquo; %s
ja: タグ &rsaquo; %s

en: Tags only
ja: タグのみ

en: Tall (longer vertically for square logos)
ja: 長い(四角のロゴを垂直に長く表示)

en: Target URL
ja: ターゲットURL

en: Taxonomy
ja: 分類法

en: Tel:
ja: 電話番号:

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Template tag
ja: テンプレートタグ

en: Text Sample
ja: テキストサンプル

en: Text to show to nearby visitors
ja: 近くのビジターに表示するテキスト

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
ja: %sでアカウントを作成頂きありがとうございます。ユーザー名は<strong>%s</strong>です。

en: The %s%s%s directory is not currently writable. %sPlease fix this issue to enable installation of additional icon sets.
ja: %s%s%sディレクトリーは現在書き込みできません。%s
    この問題を解決して追加アイコン設定のインストールを有効にしてください。

en: The WPtouch Pro admin panel &amp; supported themes will be shown in this locale.
ja: WPtouch Pro版　管理パネル &amp; このロケール内で対応テーマが表示されます。

en: The easy way to create great mobile experiences with your WordPress website.
ja: あなたのWordPressウェブサイトで素晴しいモバイルエクスペリエンスを作成できる簡単な方法です。

en: The item failed to download for this reason: %reason%
ja: 以下の理由でこのアイテムのダウンロードに失敗しました: %reason%

en: The post or page you requested is no longer available.
ja: リクエストされた投稿やページは無効です。

en: The server is unavailable.
ja: サービスがご利用できません。

en: The wptouch.com server currently cannot authorize your License.
ja: wptouch.comサーバーは現在ライセンスを認証できません。

en: The wptouch.com server rejected your E-Mail address and/or License Key. Please check they are correct and try again.
ja: wptouch.comサーバーがメールアドレスと/またはライセンスキーを拒否しました。接続を確認して再試行してください。

en: Theme Colors
ja: テーマカラー

en: Theme Display
ja: テーマディスプレイ

en: Theme Font Pairings (Configure in Theme Settings)
ja: テーマフォントペアリング (テーマ設定で設定)

en: Theme Footer
ja: テーマフッター

en: Theme Menus
ja: テーマメニュー

en: Theme Presentation Disabled
ja: テーマプレゼン無効

en: Theme Preview
ja: テーマプレビュー

en: Theme Preview requires Chrome or Safari.
ja: テーマのプレビューにはChromeまたはSafariが必要です。

en: Theme Settings
ja: テーマ設定

en: Theme Shapes
ja: テーマシェイプ

en: Theme Update Available
ja: 利用可能なテーマアップデート

en: Theme background
ja: テーマ背景

en: Theme colors
ja: テーマカラー

en: Theme location
ja: テーマロケーション

en: Theme location: %s
ja: テーマロケーション: %s

en: Theme shape style
ja: テーマシェイプスタイル

en: Themes
ja: テーマ

en: Themes & Extensions
ja: テーマ&拡張

en: There doesn&lsquo;t seem to be any available shipping methods. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ja: 利用できる配送方法がないようです。住所を確認するか、当社までご連絡ください。

en: There is a temporary issue retrieving the change-log.  Please try again later.
ja: 変更ログを読み出し中に一時的な問題が発生しました。後で再試行してください。

en: This copy of %s is currently unlicensed!
ja: %sのコピーは現在ライセンスが取得されていません！

en: This installation of WPtouch Pro is currently unlicensed.
ja: WPtouch Proのこのインストールは現在ライセンスが取得されていません。

en: This may be required for desktop themes with unique features that are not showing when WPtouch Pro is active.
ja: WPtouch Proがアクティブになった際、表示されないユニークな機能でデスクトップテーマに必要になることがあります。

en: This plugin may not work correctly in WPtouch Pro, and should be disabled in the Plugin Compatibility section.
ja: このプラグインはWPtouch Proで正しく起動しません。プラグイン準拠セクション内で無効にしなければなりません。

en: This product is no longer available
ja: この製品はご利用になれません

en: This theme supports %s devices
ja: このテーマは%sデバイスに対応しています

en: This will reset all WPtouch Pro menu and icon settings.
    Are you sure?
ja: 全てのWPtouch Proメニューとアイコン設定が再設定されます。
    実行しますか？

en: This will reset all WPtouch Pro settings.
    Are you sure?
ja: これで全てのWPtouch Pro設定が再設定されます。
    実行しますか？

en: Thumbnail Selection
ja: サムネイル選択

en: Thumbnail custom field name
ja: サムネイルカスタムフィールド名

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tiled Background Image
ja: タイル背景画像

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードを再設定するには以下のアドレスを訪問してください：

en: Toggle Menu
ja: メニュー切替え

en: Tools &amp; Debug
ja: ツール &amp; デバッグ

en: Total
ja: 合計

en: Totals
ja: 合計

en: Translate administration panel text
ja: アドミンパネルテキストを翻訳

en: Translate and create new files
ja: 翻訳して新しいファイルを作成

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Try to include desktop theme functions.php file
ja: デスクトップテーマ機能.php ファイルを含んでください

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tweet
ja: ツイート

en: Tweets
ja: ツイート

en: Twitter account to use for Tweet display
ja: ツイート表示のために使用するTwitterアカウント

en: Typography
ja: 印刷

en: URL to a custom CSS file to load
ja: カスタムCSSファイルを読み込むためのURL

en: URLs to ignore in Web-App Mode
ja: Web-Appモード内で無視するURL

en: Unable to Install
ja: インストール不可

en: Unable to download the Cloud package.
ja: Cloudパッケージをダウンロードできません。

en: Unable to write to directory %s. Try relaxing permissions to allow writing to this location.
ja: ディレクトリ%sに書き込めません。 リラックスできる許可を試してこのロケーションに書き込みを許可します。

en: Undo
ja: 取り消し

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unsupported Browser
ja: サポートしていないブラウザー

en: Update Cart
ja: カートを更新

en: Update to %s
ja: %sにアップデート

en: Update totals
ja: 合計を更新

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Upgrade License
ja: アップグレードライセンス

en: Upgrade My License
ja: マイライセンスを更新

en: Upgrade to %s
ja: %sにアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Complete!
ja: アップロード完了！

en: Upload Failed: Not a valid image.
ja: アップロード失敗: 有効な画像ではありません。

en: Upload Icon
ja: アイコンを読み込む

en: Uploaded Icons
ja: アップロードされたアイコン

en: Use AJAX load more
ja: AJAX load moreを使用

en: Use AJAX load more or traditional numbered pagination.
ja: AJAX load moreまたは伝統的な数字ページネーションを使用。

en: Use a drop cap at the start of each blog post.
ja: それぞれのブログ投稿の開始でドロップキャプスを使用。

en: Use built-in Hours feature
ja: ビルトイン時間機能を使用

en: Use featured image as the header background when viewing single posts
ja: 一回の投稿を表示中、ヘッダーの背景として特別な画像を使用

en: Use fly-in login form
ja: フライインログインフォームを使用する

en: Use infinite scrolling for blog
ja: ブログで無限のスクロール使用

en: Use jQuery 2.x in themes (faster for mobile devices) instead of WordPress' version
ja: WordPressのバージョンの代わりにテーマjQuery 2.x(モバイルデバイス用でより高速)使用。

en: Use menu icons
ja: メニューアイコンを使用

en: Use my WPtouch Pro referral code to earn commission
ja: WPtouch Pro紹介コードを使って手数料を稼ぐ

en: Use numbered pages
ja: 数字ページを使用

en: Use rounded corners
ja: 丸端を使用

en: Useful if you have specific compatibility CSS you need to add.
ja: もし追加が必要な特定の準拠CSSがあれば便利です。

en: User-agents (line separated)
ja: ユーザーエージェント (行が分かれています)

en: Username or email
ja: ユーザー名またはメール

en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: Using a content distribution network (CDN) can significantly enhance the responsiveness of your website.
ja: コンテンツ流通ネットワーク(CDN)を使用すると、ウェブサイトの応答をかなり強化できます。

en: Version %s
ja: バージョン%s

en: Video Handling
ja: ビデオハンドリング

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: View Debug File
ja: デバッグファイル表示

en: View discussion
ja: 議論を表示

en: WPtouch Alternate Mobile Content
ja: WPtouch代替モバイルコンテンツ

en: WPtouch Help & Account Links
ja: WPtouchヘルプ&アカウントリンク

en: WPtouch News
ja: WPtouchニュース

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch 1.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
ja: WPtouch Pro 3はWPtouch 1.xと別のものです。まずWordPressプラグイン設定で無効にしてください。

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch Pro 2.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
ja: WPtouch Pro 3はWPtouch 2.xと別のものです。まずWordPressプラグイン設定で無効にしてください。

en: WPtouch Pro backups your settings each time they are saved.
ja: WPtouch Proは保存される度にあなたの設定をバックアップします。

en: WPtouch Pro landing page
ja: WPtouch Pro待ち受けページ

en: WPtouch Pro prefers pretty permalinks to be enabled within WordPress.
ja: WPtouch ProはWordPress内で有効なかなりのパーマリンクを好みます。

en: WPtouch Pro site title
ja: WPtouch Proサイトタイトル

en: WPtouch Pro will be active when any of the following user-agents or user-agent combinations are matched
ja: WPtouch Proは以下のユーザーエージェントまたはユーザーエージェントの組合せが一致したらアクティブになります

en: WPtouch Pro will not work fully in safe mode.
ja: WPtouch Pro版はセーフモードで完全に起動しません。

en: WPtouch Pro: Extension Updates Available
ja: WPtouchプロ版: 拡張更新利用可能

en: WPtouch Pro: Some themes or extensions could not be auto-updated. Please check the WPtouch Pro Themes &amp; Extensions page to manually update them.
ja: WPtouchプロ版: いくつかのテーマまたは拡張が自動で更新されました。WPtouchプロ版テーマ&amp;拡張ページを確認して手動で更新してください。

en: WPtouch Pro: Theme &amp; Extension Updates Available
ja: WPtouchプロ版: テーマ &amp; 拡張更新可能

en: WPtouch Pro: Theme Updates Available
ja: WPtouchプロ版: テーマ更新利用可能

en: WPtouch Pro: Your themes and extensions have been automatically updated. Thank you for updating WPtouch Pro!
ja: WPtouchプロ版: あなたのテーマと拡張は自動で更新されました。WPtouch Pro版の更新ありがとうございます！

en: WPtouch User Guide
ja: WPtouchユーザーガイド

en: WPtouch shows a notice bubble on 1st visit letting users know about your Web-App enabled website on iOS devices.
ja: WPtouchは最初の訪問でユーザーにWeb-Appについてお知らせバブルを表示し、iOSデバイスでウェブサイトを有効にします。

en: We were unable to install your WPtouch theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information.
ja: CloudからWPtouchテーマをインストールできませんでした。詳細は%sこの記事%sに移動してください。

en: We&lsquo;re <em>open</em> every %s %s.
ja: 毎%s %sに<em>あいて</em>います。

en: Web-App Mode
ja: ウェブアプリモード

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: What's New
ja: 新着情報

en: What's New Changelog
ja: 最新情報変更ログ

en: What's in WPtouch Pro?
ja: WPtouch Pro版の最新情報

en: When unchecked, %s will be disabled for users viewing your WPtouch Pro theme.
ja: チェックが外されると、%sがあなたのWPtouch Proテーマを表示できなくなります。

en: When visitors bookmark your website, this will be the title shown.
ja: あなたのウェブサイトをビジターが訪問すると、タイトルが表示されます。

en: Will add login links and allow mobile visitors to login to your website from mobile devices
ja: ログインリンクを追加して、モバイルビジターが携帯デバイスからあなたのウェブサイトにログインできるようにする

en: Will apply the effect overtop of any background image you upload.
ja: アップロードした背景画像上に効果を適用。

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on pages as well as single posts.
ja: 1回の投稿と同様ページ上のFacebook、Twitter、Google+とEメールボタンが表示されます。

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on single posts.
ja: シングル投稿でFacebook、Twitter、Google+、メールボタン表示。

en: Will show a Reply link after each comment
ja: 各コメントの後に返信リンクを表示

en: Will show as closed if left blank.
ja: 空白にすると閉まっていると表示されます。

en: Will show toggle buttons in the theme's footer allowing users to switch to your desktop theme. Is not shown in Web-App Mode.
ja: テーマフッター内でトグルボタンを表示してユーザーがデスクトップテーマに切替できるようにする。Web-Appモード内では表示されません。

en: WordPress Page
ja: WordPressページ

en: WordPress Pages
ja: WordPressページ

en: WordPress Plugins
ja: WordPress プラグイン

en: Written by %s
ja: %sによって書き込まれました

en: You appear to be offline. Connect to the internet to see available BraveNewCloud items.
ja: オフラインになっています。インターネットに接続して利用できるBraveNewCloudアイテムを表示する。

en: You are about to reset your license information. Proceed?
ja: ライセンス情報を再設定します。処理しますか？

en: You can access your account area here: %s.
ja: ここからアカウントにアクセスできます: %s

en: You can add custom footer content that will be displayed below the switch link.
ja: 切替リンクの下にディスプレイされるカスタムフッターコンテンツを追加できます。

en: You don't have any custom icons yet.
ja: カスタムアイコンをまだ持っていません。

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
ja: %sからの注文を受け取りました。この注文は以下の通りです:

en: You have used all your activations. What do you want to do?
ja: 全てのアクティベーションを使用しました。どうしますか？

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
ja: コメントの投稿は%sログイン%sしてください。

en: You must be logged in to checkout.
ja: ログインして会計に進んでください。

en: You searched for "%s"
ja: "%s"を検索中

en: Your Order
ja: あなたの注文

en: Your Server Configuration
ja: サーバー設定

en: Your WPtouch Pro license has expired. Renew now at a discount to continue receiving product updates and support.
ja: WPtouchプロ版ライセンスの有効期限が切れました。製品の更新とサポートを継続して受け取るには割引価格で更新してください。

en: Your active plugin list is refreshing
ja: アクティブプラグインリストが再読み込み中です

en: Your app's unique identifier. Find your ID from the iTunes Link Maker: Search for your app. In the link it provides, your app ID is the nine-digit number in between id and ?mt. For example Angry Birds's ID is 343200656.
ja: あなたのアプリのユニークなID。iTunesリンクメーカーよりIDを見つける: あなたのアプリを検索。提供するリンク内で、あなたのアプリIDはidと?mtで9桁です。例 Angry Birds ID: 343200656

en: Your comment is awaiting moderation
ja: コメントが適正化を待っています

en: Your details
ja: 詳細

en: Your license has expired.
ja: ライセンスの有効期限が切れました。

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
ja: 注文を受け取りました。処理中です。ご参考までに注文の詳細は以下の通りです：

en: Your product license has expired. Renew now to continue to receive feature and security updates.
ja: あなたの製品ライセンスの有効期限が切れました。今すぐ更新して機能とセキュリティ更新を受け取ってください。

en: Your regular theme will be shown to 1st time mobile visitors.
ja: 通常のテーマは最初の携帯ビジターに表示されます。

en: Your server configuration is preventing WPtouch Pro from installing and updating from the Cloud. %sPlease visit %sthis article%s to follow the steps to enable Cloud install, or you can manually download and install into the wptouch-data/%s directory.
ja: あなたのサーバー設定はCloudからのインストールと更新からWPtouch Proを防止します。%s%sこの記事%sを訪問してCloudのインストールをオンにするために手順に従ってください。または手動でダウンロードしてwptouch-data/%sディレクトリにインストールできます。

en: Your server setup is preventing WPtouch from installing your active theme from the Cloud. Please visit %sthis article%s for more information on how to fix it.
ja: あなたのサーバー設定はWPtouchがCloudから有効なテーマがインストールされることを防ぎます。修正法に関する他の情報は%sこの記事%sをご確認ください。

en: [Remove]
ja: [削除]

en: [icon] is used to display the appropriate bookmark icon for your device. Do not remove it from your message.
ja: [icon]はデバイスの適切なブックマークアイコンを表示するために使用されます。メッセージから削除しないでください。

en: applies to all unset icons
ja: 全ての未設定アイコンへ適用

en: by
ja: で

en: by %s
ja: %sで

en: checkout
ja: 会計

en: desktop
ja: デスクトップ

en: drag icon here to reset
ja: ここにアイコンをドラッグして再設定

en: edit cart
ja: カートを編集

en: filter by
ja: 以下でソート

en: iPad Mini and iPad Startup Screens
ja: iPad MiniとiPadスタートアップスクリーン

en: iPhone 5 Startup Screen
ja: iPhone 5スタートアップスクリーン

en: iPhone 6 Startup Screen
ja: iPhone 6スタートアップスクリーン

en: iPhone 6+ Startup Screen
ja: iPhone 6+スタートアップスクリーン

en: iPhone Startup Screen
ja: iPhoneスタートアップスクリーン

en: jQuery 2.x is significantly smaller and faster than previous jQuery versions - may cause problems with other plugins, use carefully.
ja: jQuery 2.xは以前のjQueryバージョンより顕著により小さく、高速です - 他のプラグインで問題が生じる場合があります、注意してご利用ください。

en: jS F Y
ja: timestamp

en: login
ja: ログイン

en: logout
ja: ログアウト

en: menu
ja: メニュー

en: mobile
ja: モバイル

en: newer posts
ja: 新しい投稿

en: next in gallery &raquo;
ja: ギャラリーの次のもの &raquo;

en: next post
ja: 次の投稿

en: no comments
ja: コメントなし

en: no responses
ja: 返答なし

en: older posts
ja: 以前の投稿

en: pay
ja: 支払

en: previous post
ja: 以前の投稿

en: search
ja: 検索

en: search results for '%s'
ja: '%s'の検索結果

en: search this website
ja: このウェブサイトを検索

en: smartphone
ja: スマートフォン

en: sorting
ja: ソート中

en: tablet
ja: タブレット

en: the notice message will be shown again for visitors
ja: 通知メッセージはビジターに再度表示されます

en: view more products
ja: 他の製品を表示
