Development - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: %1$s changed the comment status to %2$s
ja: %1$s がコメントのステータスを%2$sに変更しました

en: %s ago
ja: %s前

en: %s approved | %s approved
ja[0]: %s が承認

en: %s missed spam, %s false positive | %s missed spam, %s false positives
ja[0]: スパム判定失敗%s件、誤判定%s件

en: %s reported this comment as not spam
ja: %s がこのコメントを非スパムと判断

en: %s reported this comment as spam
ja: %s がこのコメントをスパムと判断

en: (undo)
ja: (取消)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、%2$s件のスパムコメントからあなたのサイトを保護しました。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> はこのサイトで今まで<a href="%2$s">%3$s件のスパムコメント</a>をブロックしました。

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ja: <a href="%s">Akismet</a> があなたのブログをスパムから保護しています。

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ja[0]: <strong class="count">%1$s件のスパム</strong>が <strong>Akismet</strong> によってブロックされました

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
ja: <strong>もうすぐ完了です</strong> - アカウントを有効化してコメントスパムにサヨナラしましょう

en: API Key
ja: API キー

en: Account
ja: アカウント

en: Accuracy
ja: 精度

en: Activate Akismet
ja: Akismet を有効化

en: Activate your Akismet account
ja: Akismet アカウントを有効化

en: Active
ja: 有効

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
ja: Akismet %s には WordPress %s 以降が必要です。

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
ja: Akismet %s を使うには WordPress 3.0 以降が必要です。

en: Akismet Configuration
ja: Akismet 設定

en: Akismet Error Code: %s
ja: Aksimet エラーコード: %s

en: Akismet FAQ
ja: Akismet へのよくある質問

en: Akismet Setup
ja: Akismet 設定

en: Akismet Stats
ja: Akismet 統計

en: Akismet Support
ja: Akismet サポート

en: Akismet Widget
ja: Akismet ウィジェット

en: Akismet anti-spam strictness
ja: Akismet アンチスパム強度

en: Akismet caught this comment as spam
ja: Akismet がこのコメントをスパムと判断

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ja: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントをスパムと判断しました。

en: Akismet cleared this comment
ja: Akismet はこのコメントを破棄しました

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ja: Akismet は自動再試行中にこのコメントを破棄しました。

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site.
ja: Akismet はサイトに届くコメント・トラックバックスパムをなくします。

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. Register your email address below to get started.
ja: Akismet はサイトに届くコメント・トラックバックスパムをなくします。使い始めるには、以下からメールアドレスを登録してください。

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To setup Akismet, select one of the options below.
ja: Akismet はサイトに届くコメント・トラックバックスパムをなくします。Akismet を設定するには、以下のオプションのいずれかを選んでください。

en: Akismet filters out your comment and trackback spam for you, so you can focus on more important things.
ja: Akismet はコメントとトラックバックのスパムをフィルターするので、もっと重要な物事に集中することができます。

en: Akismet has detected a problem.
ja: Akismet が障害を検知しました。

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
ja: Akismet が再検証の際にこのコメントをスパムと判定

en: Akismet re-checked and cleared this comment
ja: このコメントは Akismet での再検証に合格しました。

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
ja: Akismet によるこのコメントの再検証に失敗しました (レスポンス: %s)。後で自動的に再検証します。

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
ja: Akismet はこのコメントの再検証に失敗しました (レスポンス: %s) 。

en: All time
ja: 全期間

en: Always put spam in the Spam folder for review.
ja: スパムを常にスパムフォルダーに振り分けレビューする。

en: Awaiting spam check
ja: スパムチェック待ち

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: Change
ja: 変更

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: 間違えましたか ?

en: Check for Spam
ja: スパムチェック

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
ja: 最も悪質な種類のスパムを自動的に削除するか、すべてのスパムをスパムフォルダーに振り分けるか選択してください。

en: Cleaning up spam takes time.
ja: スパムの除去には時間がかかります。

en: Cleared by Akismet
ja: Akismet により消去

en: Click the Use this Key button.
ja: 「このキーを使用」をクリックしてください。

en: Comment History
ja: コメント履歴

en: Comment status was changed to %s
ja: コメントの状態を %s へと変更しました

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
ja: コメントは wp_blacklist_check に捕らえられました

en: Comments
ja: コメント

en: Connected via Jetpack
ja: Jetpack を通して連携中

en: Contact Akismet support
ja: Akismet サポートへ問い合わせる

en: Copy and paste the API key into the text field.
ja: テキスト欄に API キーをコピー & ペーストしてください。

en: Create a new API key with a different email address
ja: 別のメールアドレスで新しい API キーを作成する

en: Disconnect this account
ja: このアカウントの連携を解除

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ja: Akismet が捕獲したスパムコメント数を表示

en: Enter an API Key
ja: API キーを入力してください

en: Enter/remove an API key.
ja: API キーを入力または削除してください。

en: Flagged as spam by %s
ja: %s がスパムと判定

en: Flagged as spam by Akismet
ja: Akismet によりスパムと判定

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: For more information: %s
ja: 詳細: %s

en: Get your API key
ja: API キーを取得

en: History
ja: 履歴

en: If you already have an API key
ja: API キーをすでにお持ちの場合

en: If you already know your API key.
ja: お持ちの API キーをご存知の場合。

en: If you would like to use Akismet on more than 10 sites, you will need to <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>. If you have any questions, please <a href="%s" target="_blank">get in touch with our support team</a>
ja: Akismet を10サイト以上で使いたい場合は<a href="%s" target="_blank">エンタープライズサブスクリプションにアップグレード</a>する必要があります。質問があれば<a href="%s" target="_blank">サポートチーム</a>にご連絡ください。

en: Log in or create an account to get your API key.
ja: APK キーを取得するにはログインまたはアカウント登録をしてください。

en: Manually enter an API key
ja: 手動で API キーを入力

en: Missing
ja: 不明

en: Network functions are disabled.
ja: ネットワーク関数が無効化されています。

en: New to Akismet
ja: Akismet を初めてご利用の方

en: Next Billing Date
ja: 次回の課金日

en: No Subscription Found
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll help sort this out.
ja: ご心配なく。お問い合わせいただければ解決のお手伝いをさせていただきます。

en: Note:
ja: 注意:

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
ja: このページでは、API キーを入力/削除したり、アカウント情報を見たり、スパム統計を見ることができます。

en: On this page, you are able to setup the Akismet plugin.
ja: このページでは、Akismet プラグインを設定することができます。

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
ja: このページでは、スパムフィルターの統計を見ることができます。

en: Overview
ja: 概要

en: Past six months
ja: 過去6ヶ月間

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ja: <a href="%1$s">WordPress を最新バージョンにアップグレード</a>するか、<a href="%2$s">Akismet プラグインをバージョン 2.4にダウングレードしてください</a>。

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ja: <a href="%s">Akismet の設定</a>を確認して、問題が継続するようであればウェブホストにご確認ください。

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
ja: ヘルプが必要な場合は <a href="%s" target="_blank">Akismet サポート</a>にご連絡ください。

en: Please update your payment details.
ja: 支払い情報を更新してください。

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
ja: サブスクリプションを再有効化するには <a href="%s" target="_blank">Akismet のアカウントページ</a>に移動してください。

en: Re-adding...
ja: 再度追加中…

en: Reactivate Akismet
ja: Akismet を再有効化

en: Register Akismet
ja: Akismet を登録

en: Register a different email address
ja: 他のメールアドレスを登録

en: Remove this URL
ja: この URL を削除

en: Removing...
ja: 削除中…

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
ja: 安全: レビューできるようスパムを常にスパムフォルダに移動します。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Settings
ja: 設定

en: Show approved comments
ja: 承認済みのコメントを表示する

en: Show the number of approved comments beside each comment author
ja: コメントの投稿者の横に承認されたコメント数を表示する。

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
ja: コメントの投稿者の脇に承認したコメントの数を表示する

en: Signup for an account on %s to get an API Key.
ja: %s でアカウントを作成して API キーを取得しましょう。

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
ja: 最も悪質な種類の広範囲なスパムを自動的に削除し、目に触れないようにする。

en: Since 2012, Akismet began using subscriptions for all accounts (even free ones). It looks like a subscription has not been assigned to your account, and we’d appreciate it if you’d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
ja: 2012年以来、Akismet はすべてのアカウント (無料版を含む) でサブスクリプション形式を採用しています。アカウントでサブスクリプションが指定されていないようですので、<a href="%s" target="_blank">ログインして</a>いずれかを選択してください。質問があれば<a href="%s" target="_blank">サポートチーム</a>にご連絡ください。

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d hours!
ja: ご利用開始以来、Akismet は%d時間を節約しました。

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d minutes!
ja: ご利用開始以来、Akismet は%d分の時間を節約しました。

en: Since you joined us, Akismet has saved you %s days!
ja: ご利用開始以来、Akismet は%s日におよぶ時間を節約しました。

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
ja: 一部のコメントが Akismet のスパムチェックを通されていません。一時的に承認待ち状態になっており、後ほど自動的に再チェックされます。

en: Spam Blocked
ja: ブロックしたスパム

en: Spam blocked
ja: ブロックしたスパム

en: Status
ja: ステータス

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
ja: 強: 広範囲に普及している特にひどいスパムを自動的に削除します。

en: Strictness
ja: 厳密度

en: Subscription Type
ja: サブスクリプションタイプ

en: Summaries
ja: 概要

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: The Akismet subscription plan
ja: Akismet サブスクリプションプラン

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
ja: akismet.com との接続が確立できなかったため、入力したキーを認証できませんでした。サーバーの設定を確認してください。

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ja: 入力されたキーは無効です。 キーを再確認してください。

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
ja: サブスクリプション状況 - 有効、キャンセル、一時停止

en: There is a problem with your key.
ja: キーに問題があります。

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ja[0]: 現在<a href="%2$s">%1$s件のコメント</a>をスパムとして捕らえています。

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
ja: 現在<a href='%1$s'>保留中のスパム</a>はありません。

en: Title:
ja: タイトル:

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
ja: サービスを継続するには、サイト数無制限の<a href="%s" target="_blank">エンタープライズサブスクリプションにアップグレード</a>してください。質問があれば<a href="%s" target="_blank">サポートチーム</a>にご連絡ください。

en: URL removed
ja: URL を削除しました

en: Un-spammed by %s
ja: %s がスパム判定を解除

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Use this Akismet account
ja: この Akismet アカウントを使用

en: Use this key
ja: このキーを使用

en: Use this option if you want to setup a new Akismet account.
ja: 新しい Akismet アカウントを設定したい場合はこのオプションをお使いください。

en: View comment history
ja: コメント履歴を表示

en: We can&#8217;t connect to your site.
ja: サイトに接続できませんでした。

en: We cannot process your transaction. Please contact your bank for assistance, and <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
ja: 決済を処理できません。銀行に連絡して、<a href="%s" target="_blank">支払い明細を更新</a>してください。

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
ja: <a href="%s" target="_blank">いくらかの金額を寄与</a>していただくことで、私たちのスパム退治にご協力いただけます。

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
ja: Akismet サービスを有効化するためには API キーを入力する必要があります。

en: You're using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
ja: Pro サブスクリプションに含まれる数をかなり超えたサイトで Akismet キーを使用しています。

en: You're using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
ja: Pro サブスクリプションに含まれる数よりも多いサイトで Akismet キーを使用しています。

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
ja: Akismet アカウントの設定が完了しました。それではブログをお楽しみください !

en: Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
ja: ファイアウォールによってブロックされています。ホスティングサービスに連絡して、<a href="%s" target="_blank">ファイアウォールに関するガイド</a>を参照するようにしてください。

en: Your subscription for %s is cancelled
ja: %s のサブスクリプションをキャンセルしました

en: Your subscription for %s is suspended
ja: %s のサブスクリプションは現在保留中です

en: Your subscription is cancelled.
ja: サブスクリプションをキャンセルしました。

en: Your subscription is missing.
ja: サブスクリプションがありません。

en: Your subscription is suspended.
ja: サブスクリプションは保留中です。

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
ja: ホスティングサービスまたはサーバー管理者が PHP の <code>gethostbynamel</code> 関数を無効化しています。<strong>これが修正されるまで、Akismet は正しく動作しません</strong>。ホスティングサービスまたは Firewall 管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">こちらの Akismet システム要件</a>をお伝え下さい。

[ctx: comments]
en: Spam
ja: スパム
